Viyolonsel eğitiminde kullanılan başlangıç metotlarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Research and comparison of methods used in violoncello education
- Tez No: 581848
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, viyolonsel eğitiminde kullanılan başlangıç metotlarının incelenmesi ve içerdikleri konulara göre gruplanarak yorumlanması aracılığıyla, yeterli düzeyde teknik bilgi edinmeden, yalnızca eserlerin icrasıyla gelişmeye çalışmaları sonucu bazı teknik problemler yaşayan viyolonsel öğrencilerinin karşılaştıkları zorlukları aşmaları amaçlanmıştır. Bir enstrüman olarak viyolonselin tarihsel gelişimine, metot yazarlarının kısa yaşam öykülerine ve diğer eserlerine de değinilen araştırmada, viyolonsel eğitiminde yaygın bir şekilde kullanılan, Dotzauer, Lee ve Marderovski tarafından yazılmış başlangıç metotlarının incelenmesinin yanı sıra, araştırmada ele alınan bu metotların viyolonselin teknik altyapısı da göz önünde tutularak, ne yönde bir gelişime hizmet ettiği saptanmıştır. Viyolonsel eğitimiyle ilgili yapılacak araştırmalara kaynak teşkil edecek bir şekilde, metotların seviye ve teknik konulara göre sınıflandırılmasıyla araştırmacıların aradıkları bilgileri ulaşmasını kolaylaştıracak bir bütüne ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, main purpose is to present a research that will help cello students overcome instrumental difficulties caused by lack of adequate technical knowledge, through researching beginning methods used in cello training and interpreting these methods based on their content. Along with historical development process of cello as an instrument and brief biographies and works of cellists included in this thesis (Dotzauer, Lee and Marderovsky), beginning methods used commonly in cello training and various ways these methods assist cello students' training are examined, in consideration of technical basis of cello. In addition to this, it's intended to create a complete structure which will make easier for researchers to find information about abovementioned subjects, by classification of cello methods based on different skill levels and technical aspects.