The impact of foreign direct investment on the performance of the financial services in Ghana
Doğrudan yabancı yatırımın Gana'daki finansal hizmetlerin performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 581869
  2. Yazar: YUSİF YAHAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Birçok çalışma küresel olarak doğrudan yabancı yatırımın etkisini tahmin etmeye çalışmış, birkaç tanesi ise Sahra altı Afrika için yabancı yatırımlar üzerine odaklanmıştır.Gana, nispeten küçük bir ülke olmasına rağmen ana pazar dışında doğrudan yabancı yatırım çekmeyi başardı.Bununla birlikte, DYY'nin Gana ekonomisinin ekonomik endüstrisine kattığı doğa ve büyüklük çok iyi bilinmemektedir. Çalışmaların çoğu, doğrudan yabancı yatırımın doğrudan ekonomik veya dış yatırımcı etkilerine odaklanmaktadır. Bu, gelişmekte olan ülkelerde DYY'nin finansman sektöründeki olumsuz sonuçlarına odaklanan bir araştırma eksikliğini göstermektedir. Bu tez, 'DYY Gana'nın finansal hizmetlerini nasıl etkiler?' sorusu üzerine odaklanır. Gana'daki DYY ve finansal sektör üzerindeki etkisi bu tezin odak noktasıdır. Amacı ise, DYY'nin finansal sektör için önemini keşfetmektir. Gana'da bulunan siyasi ve ekonomik çevre bu tezde incelenecek. Bu çalışma, DYY'nin Gana'nın ekonomik büyüme ve gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu göstermektedir. DYY'yi finansal sektörlere teşvik etmek ve çekmek için bu konuda dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Çalışma, özel sektörün finansal sektör gelişimine daha fazla katılması ile Hükümetin, bağımsızlık, sorumluluk, şeffaflık ve teknik mükemmelliğin iyi ilkelerine dayanarak, düzenleyici kapasitesini iyileştirmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have tried to estimate the influence of FDI globally while few have focused on FDI for Sub-Saharan Africa. Ghana has succeeded greatly in attracting FDI for a relatively small country outside the main market. The nature and magnitude to which FDI adds to the Ghanaian economy's economic industry, however, is not very well known. Most study focuses primarily on the FDI's immediate economic or external investor impacts. This implies a lack of research focusing on the adverse consequences of FDI on the financing sector in emerging nations. This thesis focuses on ' How does FDI affect Ghana's financial services?? "The FDI in Ghana and its effect on the financial sector is the main focus for this thesis. The aim is to discover the importance of FDI to the financial sector. The political and economic environment in Ghana will be analyzed in this thesis. The study shows that FDI has made a significant contribution to Ghana's economic growth and development. Attention is needed in this regard to encouraging and attracting FDI to the financial sectors. The study concludes that with greater participation of the private sector in financial sector development, Government needs to improve its regulatory capacity, based on good principles of independence, responsibility, transparency, and technical excellence.