The Impact of foreign direct investment on the economic performance of the developing countries: The experiences of Turkey and Malaysia
Yabancı sermaye yatırımlarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomik performansları üzerindeki etkisi: Türkiye ve Malezya deneyimleri
- Tez No: 43133
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
KISA ÖZET I YABANCI SERMAYE YATIRIMLARININ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN EKONOMİK PERFORMANSLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ : TÜRKİYE VE MALEZYA DENEYİMLERİ Feryal Neşenli Son otuz yıl içerisinde çok uluslu şirketler tarafından gerçekleştirilen yabancı sermaye yatırımlarının, ortaya çıkışı ve gelişimi, dünyada sosyal ve ekonomik değişimlere yol açmıştır. Teknolojik ilerleme, ekonomik ve sosyal gelişmenin motoru olduğundan gelişmekte olan ülkeler için yabancı sermaye yatırımları yoluyla teknolojik transfer bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu tezin amacı, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye ve Malezya'da gerçekleşen yabancı sermaye yatırımlarının nedenlerini, özelliklerini, sonuçlarını ve içerdiği politikaları incelemek ve anlatmaktır. Tezin diğer bir amacı, bu iki ülkenin yabancı sermaye yatırımlarını çekmek için kullandığı politikaları, teşvikleri, ve yaratmış oldukları makro ekonomik ortamı tanıtmak ve yabancı sermayenin iki ülke ekonomilerine yapmış olduğu sosyal ve ekonomik etkileri araştımaktır. Sonuçlar göstermektedir ki, Malezya yabancı sermaye yatırmlarını ülkeye çekmekte, uygulamış olduğu hükümet politikalarında, özelleştirme programının yerine getirilmesinde ve istikrarlı ve güvenilir bir makro-ekonomik ortamın sağlanmasında Türkiye'den çok daha başarılı olmuştur. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF FOREIGN DIRECT INVESTMENT ON THE ECONOMIC PERFORMANCE OF THE DEVELOPING COUNTRIES : THE EXPERIENCES OF TURKEY AND MALAYSIA by Feryal Neşenli The emergence and rise of forşign direct investment through multinational corporations have had a dramatic impact on social and economic change all over the world. The technology transfer through foreign direct investment has become a necessity for the developing countries because technological progress is the engine of economic and social growth. The object of this thesis is to describe, and to examine the causes, characteristics, and policy implications of foreign direct investment in the two developing countries, namely Malaysia and Turkey. The thesis describes the characteristics of the macro-economic environment created, and the policies and incentives used in Malaysia and Turkey in order to attract foreign direct investment and it presents the impact of foreign direct investment on the economic performance of the two countries. The results showed that Malaysia has been much more successful than Turkey in attracting foreign direct investment, in the kind of government action used, in the implementation of the privatization program, and in providing a stable and secure macro-economic environment for the foreign investors. IV