Antalya koşullarında yetiştirilen bazı avokado çeşitleri üzerinde biyolojik, morfolojik ve fizyolojik araştırmalar
- Tez No: 58188
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
oz ANTALYA KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI AVOKADO ÇEŞİTLERİ ÜZERİNDE BİYOLOJİK, MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK ARAŞTIRMALAR Aliye DEMİRKOL Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı HAZİRAN 1997,168 Sayfa Bu çalışmada Antalya koşullarında yetiştirilmekte olan önemli standart çeşitlerimizden Fuerte, Hass, Bacon ve Zutano avokadolarının bazı biyolojik, morfolojik ve fizyolojik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmalar 3 yıl sürmüştür. Çalışmalar 1994, 1995 ve 1996 yıllarında Antalya Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü Merkez arazisindeki avokado araştırma ve uygulama bahçeleri ile Gıda Teknolojisi laboratuvannda, derim sonrası çalışmaları ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvar ve depolama tesislerinde yürütülmüştür. Çalışmalar sırasında denemeye alınan avokado çeşitlerinin Antalya ekolojik koşullarında gösterdiği çiçeklenme durumu, meyve tutumu, meyve büyüme ve gelişme durundan incelenmiştir. Ayrıca büyüme ve gelişme periyodu süresince meyvelerde meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişmeler ile optimal derim zamanı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Derimden sonra ise meyvelerin derim sonrası fizyolojileri ile soğukta, modifiye atmosferde ve kontrollü atmosferde muhafaza olanakları araştırılmıştır. Denemeler sırasında fenolojik gözlemler, morfolojik incelemeler ve çeşitli fiziksel ve kimyasal analizler yaranda meyvelerin solunumlarında meydana gelen değişmeler de saptanmıştır. Ayrıca değişik muhafaza koşullarında depolama süresince ve depolamadan sonra belirli süreler manav koşullarında tutulan meyvelerin dayanma durumları da incelenmiştir. Araştırmalar sonucunda denemeye alman çeşitlerin çiçek açma zamanlarının çeşitlere ve yıllara göre farklılık gösterdiği ve çiçeklenme periyotlarının 10-14 hafta sürdüğü belirlenmiştir. En erken çiçeklenmenin Fuerte, en geç çiçeklenmenin ise Hass çeşidinde meydana geldiği görülmüştür. Çalışmalarda çeşitlere ve yıllara göre değişen meyve tutum oranlarının ortalama % 0.05 ile % 0.5 arasında gerçekleştiği saptanmıştır. Öte yandan çiçeklenme, meyve tutumu ve meyve gelişimi üzerine özellikle sıcaklık ve nemin önemli ölçüde etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmalar, meyve büyüme ve gelişmesi sırasmda meydana gelen bazı fiziksel ve kimyasal değişimler ile optimal derim zamanı arasında belirgin bir ilişki olduğunu göstermiştir. Özellikle kuru ağırlık ve yağ oram arasında saptanan belirgin ilişkinin,avokadolarda optimal derim zamanının belirlenmesinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Derim sonrası çalışmaları sonucunda Fuerte ve Bacon çeşitlerinin 5°C'de sırasıyla 40 ve 30 gün, Hass çeşidinin aynı sıcaklıkta en fazla 50 gün ve Zutano çeşidinin ise 7°C sıcaklıkta 20 gün süre ile muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Muhtelif muhafaza ortamlarında kullanılan etilen absorbatının (KM11O4 emdirilmiş volkanik tüf) meyvelerin muhafaza süreleri ve kaliteleri üzerine olumlu yönde etki yaptığı bulunmuştur. Denemeler sırasında yapılan solunum ölçmeleri, derimden sonra 20°C'de çeşitlerin 5-7 gün içerisinde maksimum solunum hızına ulaşmalarına karşın, 5 ve 7°C'de 13-19 günde maksimum solunum hızına ulaştıklarını göstermiştir. 20°C'de maksimum solunumdan sonra meyveler soğukta muhafaza edilen meyvelere göre daha hızlı olgunlaşarak yeme olumuna gelmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Avokado (Persea americana Mili.), çiçeklenme zamanı, meyve tutumu, meyve büyüme ve gelişmesi, solunum hızı, optimal derim zamanı, soğukta, kontrollü atmosferde ve modifiye atmosferde muhafaza. JÜRİ : Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Prof. Dr. Mustafa KAPLANKIRAN Doç Dr. Turgut YEŞİLO?LU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIOLOGICAL, MORPHOLOGICAL AND PHYSIOLOGICAL INVESTIGATIONS ON SOME AVOCADO CULTIVARS GROWN IN ANTALYA ECOLOGICAL CONDITIONS Aliye DEMİRKOL Ph. D. Thesis, in Horticultural Department Adviser: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ June, 1997,168 pages Objectives of this study, were to determine some biological, morphological and physiological characteristics of major avocado cultivars such as Fuerte, Hass, Bacon and Zutano grown in Antalya ecological conditions. Experiments were conducted for three years. This investigation was carried out between the years 1994 and 1996. Observations, measurements, and chemical analysis were done in Antalya Citrus and Greenhouse Crops Research Institute in avocado research orchards and laboratories. Experiments on postharvest physiology were conducted in Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture Postharvest Physiology Laboratory and storage rooms. In order to clarify avocado trees, flowering time, fruit setting, fruit growth and fruit development were examined. Studies were also carried out to find out the correlation between optimal harvest time and some physical and chemical changes occurred during fruit growth and development. In addition, after harvesting the postharvest physiology studies and cold storage, modified and controlled atmosphere storage studies were done to find out the best storage conditions. During studies phenological observations, morphological investigations and different physical and chemical analyses were done and fruit respiration response was determined. Storage and shelf life of fruits kept in different storage and market conditions for certain periods were also examined. According to the results, flowering time varied as regards to years and cultivars. The earliest flowering cultivar was Fuerte and the latest one was Hass. The flowering period was about 10-14 weeks in all varieties. The percentage of fruit set varied significantly in terms of years and cultivars and changed between 0.05% and 0.5%, approximately. It was found that temperature and relative humidity were highly effective on flowering, fruit setting and fruit development. The results of the present study suggest that there was a close relationship between optimal harvest time and some physical and chemical changes during fruitgrowth and development period. Especially close relationship between dry weight and total oil content can be considered as a reliable criteria for practical usage to determine the optimal harvest time. The present postharvest studies demonstrate that it is possible to store Fuerte and Bacon fruits at 5°C for about 40 and 30 days, respectively. While Hass cultivar can be stored at the same temperature for maximum 50 days, the other cultivar Zutano can be stored for 20 days at 7°C. Storage life and fruit quality were affected positively by using ethylene absorbent in different storage conditions. Respiration measurements indicated that while maximum respiration rate reached to in 5 and 7 days at 20°C after harvesting, it reached to maximum approximately 13-19 days at 5 and 7°C, when the respiration rate was maximum. After maximum respiration rate, at 20°C ripening was fast,in a comparison to low temperature. KEY WORDS: Avocado (Persea americana Mill.), flowering period, fruit setting, fruit growth and development, respiratory climacteric, optimal harvest time, cold storage, modified atmosphere, controlled atmosphere COMMITTEE: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Prof. Dr. Mustafa KAPLANKIRAN Doç Dr. Turgut YEŞİLO?LU IV