Meme korsinomlarında P53 gen ekspresyonunun araştırılması
  1. Tez No: 58189
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEYDA KARAVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz MEME KARSİNOMLART NDA P53 GEN EKSPRESYONUNUN ARAŞTIRILMASI Ayşegül KARAMAN Yüksek Lisans Tezi, Biyoteknoloji Anabüim Dalı Mayıs 1997, x +76 sayfa Bu çalışmada, meme kanserinin oluşumunda oldukça önemli bir yeri olan p53 genindeki mutasyonlar çalışıldı. Bu çalışma malign meme tümörü tamsı konmuş 16 hasta ile yapıldı. p53 mutasyonların hem RFLP, hem de immunohistokimyasal teknikler kullanılarak araştırıldı. RFLP sonunda membranda herhangi bir bant oluşumu gözlenmedi. İmmunohistokimyasal tekniklerle preparatlann boyanması sonunda 16 hastamn 6' sında çekirdek pozitifliği, 2' sinde sitoplazma pozitifliği, 1' inde ise hem sitoplazma hem çekirdek pozitifliği bulundu. İki hastada normal alanda çekirdek ve sitoplazma pozitifliği, 1 hastada ise normal alanda sitoplazma pozitifliği bulundu. Yedi hasta ise p53 mutasyonların bakımından negatif bulundu. ANAHTAR KELİMELER: p53, meme kanseri Jüri: Prof. Dr. Şeyda KAR A VI Tl Prof. Dr. Hüseyin BA?CI Doç Dr O Nıdaı Ü/.r-Ş
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF GENE EXPRESSION OF P53 LN BREAST CARCINOMA Ayşegül KARAMAN M.S. in Biotechnology Adviser: Prof. Dr. Şeyda KARA VELİ May 1997, 76+ x pages In this study, mutations of the p53 gene in breast cancers was investigated. This study was done with sixteen patients who were diagnosed to have malignant breast tumour. Mutations of p53 was investigated by using both RFLP and immunohistochemical techniques. We have not seen any band on the membrane after RFLP. As a result of this, immunohistochemical staining was done on samples. Six of 16 patients showed nuclear positivity, 2 of 16 patients showed cytoplasmic positivity and the only one patient showed both nuclear and cytoplasmic positivity. In two patients, both nucleus and cytoplasma were positive in normal area and 1 patient cytoplasma was positive in normal area. Seven patient' s samples were negative after staining. KEY WORDS: p53, Breast cancer. COMMITTEE: Prof. Dr. Şeyda KARA VELİ Prof Dr. Hüseyin BA?CI Assoc. Prof. Dr. O Nıdaı Ö/.UŞ