Futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile sporda mücadele ve tehdit algılarının belirlenmesi
Determination of mental toughness levels, and challenge and threat of soccer players in sports
- Tez No: 581920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, Sporda Mücadele ve Tehdit Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin yapılması, ikincil amacı ise zihinsel dayanıklılığın mücadele ve tehdit algısına olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Futbol Ligi'ndeki 4'ü Süper Lig, 3'ü TFF. 1. Lig olmak üzere toplamda 7 futbol takımından 196 (X=19.64; Ss=2.72) profesyonel erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara, Sporda Mücadele ve Tehdit Ölçeği, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Sporda Mücadele ve Tehdit Ölçeği'nin yapı geçerliği için Doğrulayıcı Faktör Analizi'nden yararlanılmıştır. Katılımcıların mücadele ve tehdit algıları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Adımsal Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik düzeyini belirlemek için Cronbach alfa iç-tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Yapılan doğrulayıcı faktör analiz sonuçlarına göre modelin uygunluğu için hesaplanan değerler χ²/sd=1.58, GFI=0.90, CFI=0.91, RMR=0.04, SRMR=0.07, RMSEA=0.07, IFI=0.91, TLI=0.88 olarak bulunmuştur. Analizler sonucunda,“Tehdit”alt boyutu için faktör yükleri 0.56 ile 0.75 arasında;“Mücadele”alt boyutu için 0.61 ile 0.77 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Threat and Challenge in Sport scale and the secondary purpose of is to explore the impact of mental toughness on the perceptions of challenge and threat. 196 (M=19.64; SD=2.72) professional male players from 7 soccer teams participated voluntarily in the study. Of the 7 teams in the Turkish Super League, 4 teams were in the Super League while 3 teams were in the TFF. 1. League. Participants were asked to take the surveys of Challenge and Threat in Sports, Mental Toughness in Sports, and Personal Information. A confirmatory factor analysis was completed for construct validity of the Challenge and Threat in Sports scale. A hierarchical multiple regression analysis was completed to identify the relationship between the perceptions of challenge and threat and mental toughness of participants. In order to identify the reliability level of the scale, Cronbach alpha internal-consistency coefficients were calculated. The results of the confirmatory factor analysis for the fitness of model are as follows: χ²/sd=1.58, GFI=0.90, CFI=0.91, RMR=0.04, SRMR=0.07, RMSEA=0.07, IFI=0.91, TLI=0.88. The analyses showed factor loadings between 0.56 and 0.75 for the“threat”dimension and between 0.61 and 0.77 for the“challenge”dimension.