Kadın futbolcuların zihinsel antrenman becerileri ile zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental endurance levels with mental training skills of women footballers
- Tez No: 856271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki kadın futbolcuların, zihinsel antrenman becerileri ve zihinsel dayanıklılık düzeylerini yaş, futbol geçmişi, kulüp ligi, millilik durumu ve millilik kategorisi değişkenleri açısından incelemektir. Çalışmaya 2022-2023 sezonunda kadınlar futbol liglerinde yer alan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 205 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Çalışmada veriler, kişisel bilgi formu, Yarayan ve İlhan (2018) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (SZAE) ve Türkçe uyarlaması Altıntaş ve Koruç (2016) tarafından yapılan Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım gösteren veriler için bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Kruskall Wallis analizi kullanılmıştır. Gruplar arası farkın kaynağını belirlemek amacıyla LSD Post Hoc analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kadın futbolcuların sporda zihinsel antrenman düzeyleri ile yaş, futbol geçmişi, kulüp ligi, millilik durumu ve millilik kategorisi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mental training skills and mental endurance levels of female football players in Turkey in terms of age, football history, club league, nationality status and nationality category variables. The study consists of 205 female football players who took part in the women's football leagues in the 2022-2023 season and volunteered in the study. In the study, the data were collected using the personal information form, the Mental Training Inventory in Sports (SZAE), which was adapted in Turkish by Yarayan and İlhan (2018), and the Mental Resilience Inventory in Sports (SZDE) made by Altıntaş and Koruç (2016), the Turkish adaptation. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-test in independent groups for data with normal distribution, one-way variance analysis, and Kruskall Wallis analysis for data that do not show normal distribution were used. LSD Post Hoc analysis was performed to determine the source of the difference between the groups. According to the results of the analysis, there is no statistically significant difference between the mental training levels of female football players in sports and the variables of age, football history, club league, nationality status and nationality category (p>0.05).