Profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık ve bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of professional football players mental toughness and conscious awareness levels
- Tez No: 727213
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Zihinsel dayanıklılığın spor ortamındaki öneminin giderek artmasıyla birlikte zihinsel dayanıklılık ile diğer kavramlar arasında yapılan çalışmaların sayısında da bir artış görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık ve bilinçli farkındalık düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Türkiye Süper Lig, TFF 1. Lig ve TFF 2. Liginde 2021-2022 sezonunda oynayan toplam 399 futbolcu katılmıştır. Futbolcuların bilinçli farkındalık düzeylerini ölçmek amacıyla Brown ve Ryan (2003) tarafından geliştirilen Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ), zihinsel dayanıklılık düzeylerini ölçmek amacıyla da Sheard ve ark., (2009) tarafından geliştirilen, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE) kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile spor yaptıkları yıl ve futbol oynadıkları mevki değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda katılımcıların bilinçli farkındalık düzeyleri ile eğitim değişkenleri arasında da anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed an increase in the number of studies conducted between mental toughness and other concepts with the increasing importance of mental toughness in the sports environment. The mental toughness and mindfulness levels of professional football players have been compared in this study. A total of 399 football players who played in the Turkish Super League, TFF 1st League and TFF 2nd League in the 2021-2022 season have participated the study. Conscious Awareness Scale (BFI), which was developed by (Brown and Ryan 2003) to measure the mindfulness levels of football players, and (Sheard et al. 2009), the Sports Mental Endurance Inventory (SZDE) have been used. According to the findings of the study; A significant relationship have been found between the mental endurance levels of the participants and the variables of the year they played sports and the position they played football. At the same time, a significant relationship have been determined between the mindfulness levels of the participants and the education variables.