Futbolcuların stres kaynakları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationship between the sources of stress and the mental strength of football players
  1. Tez No: 817862
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, futbolcuların stres kaynakları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, amatör ve profesyonel futbol liglerinin 2021-2022 sezonunda en az beş müsabakada oynayan futbolcular katılmışlardır. Çalışmaya, 702 amatör ve 338 profesyonel olmak üzere topalm 1040 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, futbolcuların stres kaynaklarını ölçmek amacıyla, Yıldız ve Polat (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“Futbolda Antrenör-Sporcu Stres Ölçeği (FASSKÖ)”ve“Futbolda Medya Stres Kaynakları Ölçeği (FMSKÖ)”, zihinsel dayanıklılıklarını ölçmek amacıyla da Altıntaş ve Bayar Koruç (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS programında kaydedilmiş, anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan amatör futbolcuların yaş ortalamaları 22.98±4.99 yıl, spor yaşları 10.91±4.19 yıl; profesyonel futbolcuların yaş ortalamaları 25.87±5.17 yıl, spor yaşları ise 14.51±3.87 yıl olarak tespit edilmiştir. Profesyonel ve amatör futbolcuların, hem yaş hem de spor yaşları arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur (p0.05). Profesyonel futbolcularda, yaş ile medya stresi: sonuç/skor yansıması arasında, eğitim durumu ile medya stresi: sonuç/skor yansıması ve zihinsel dayanıklılık alt boyutlarından devamlılık ile medya stresi: olumsuz içerik arasında; amatör futbolcularda, spor yaşı ile medya stresi: olumsuz içerik arasında, medeni durum ile medya stresi: olumsuz içerik arasında arasında anlamlı düzeyde ilişkilere rastlanmıştır. Sonuç olarak, hem amatör hem profesyonel sporcularda medya stresinin bazı değişkenlerden etkilendiği, performansı etkileyen unsurlardan biri olarak düşünülen psikolojik özellikler açısından bu ve benzeri durumların yönetilebilmesinin sporcuların gelişimlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationships between the sources of stress and mental strength of football players. Football players who played in at least five matches in the 2021-2022 season of regional amateur and professional football leagues participated in the research. A total of 1040 football players, including 702 amateurs and 338 professionals, voluntarily participated in the study. In the study,“Football Coach-Athlete Stress Scale (FASSKÖ)”and“Football Media Stress Sources Scale (FSSÖ)”and“Mental Endurance Inventory in Sports”was used. The findings were first recorded in the SPSS program, and the significance level was accepted as 0.5. The average age of the amateur football players participating in the research is 22.98±4.99 years, the sports age is 10.91±4.19 years, the average age of the professional football players is 25.87±5.17 years, and the sports age is 14.51±3.87 years. A significant difference was found between the two football player groups in both age and sports age (p0.05). In professional football players, age and media stress: between result/score reflection, education status and media stress: between result/score reflection and mental toughness sub-dimensions, continuity and media stress: negative content; In amateur football players, significant correlations were found between sports age and media stress: negative content, and between marital status and media stress: negative content. As a result, it is thought that media stress is affected by some variables in both amateur and professional athletes, and managing these and similar situations in terms of psychological characteristics, which is considered as one of the factors affecting performance, will contribute to the development of athletes.