Sınıf öğretmenlerinin mesleki kıdemlerinin, mesleki doyumlarının, özyeterlik inançlarının ve bireysel yenilikçiliklerinin kendini gerçekleştirme düzeylerine etkisi
The effect of classroom teachers, seniority years, professionalsatisfaction, self-efficacy beliefs and individualinnovation on self-realization
  1. Tez No: 581925
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin mesleki kıdemlerinin, mesleki doyumlarının, öz yeterlik inançlarının ve bireysel yenilikçiliklerinin kendini gerçekleştirme düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada, betimsel bir araştırma türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler;“Teacher's Sense of Efficacy Scale '(TSES-Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği)”,“Minnesota İş Doyum Ölçeği”,“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”ve“Kendini Gerçekleştirme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma, çoklu varyans analizi (MANOVA), Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve path analizi istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Sınıf öğretmenlerinin kıdem yılları, iç doyumları ve özyeterlik inançlarının kendini gerçekleştirme düzeyleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to explore the impact of classroom teachers' seniority years, self-efficacy belief, job satisfaction and individual innovation on their self- realization. Correlational design was used in this study. Data were obtained by using“Teacher's Sense of Efficacy Scale”,“Innovativeness Scale”,“Minnesota Satisfaction Questionnaire”,“Self Actualization”subscale of“Health Promotion Life Profile Scale”. Mean and standard deviation, MANOVA, Pearson moments product correlation coefficient, Path analysis were used in the analysis of data. It was cocluded the internal satisfaction, self-efficacy beliefs and years of seniority had a positive effect on the self- realization levels of classroom teachers.