Ardahan İli posof ilçesi ağzı
Mouth of posof district of Ardahan Province
- Tez No: 581947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ŞEYDA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Ardahan iline bağlı Posof ilçesinin ses özellikleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmayla sınırlı sayıda bilimsel etüt bulunan Posof ağzına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Derlemeler çoğunlukla yaşlılardan yapılmıştır. Kaynak kişilerin büyük kısmının okuma ve yazması yoktur ve kadınlardan oluşmaktadır. Kaynak kişilerden alınan metinler; mâni, türkü, hikâye, yöreye özgü yemekler, atasözleri, günlük konuşmalar ve hatıralar üzerinedir. Metinler arasında bir tane de Hz. Ali cenknamesi bulunmaktadır. Derlemenin yapıldığı birçok kaynak kişinin şu an hayatta olmaması metinlerin kıymeti açısından önem arz etmektedir. Derlemeler imkânlar ölçüsünde köy köy dolaşılarak yapılmış olmakla birlikte bütün köylere ulaşma imkânı bulunamamıştır. Çalışmamızda önce ses bilgisi incelemesine gidilmiş; yazı dilinde bulunmayıp Posof ağzında kullanılan ünlü ve ünsüz seslere, bunların metinlerdeki kullanımına örneklerle yer verilmiştir. Son olarak da yörede kullanılan ve metinlerde geçen farklı kelimelerin anlamları sözlük kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sound and shape properties of Posof district of Ardahan province were studied. The aim of this study is to make a small contribution to Posof mouth with limited scientific studies. The compilations are mostly made of elderly people. Most of the source people do not read and write, and they are women. Texts from source persons; mania, folk song, story, local dishes, proverbs, daily conversations and memories. One among the texts is Hz. Ali cenknamesi are available. The fact that there are many sources in which the review is made is not alive at the moment is of importance in terms of the value of the texts. Although the village has been built by means of the possibilities, it has not been possible to reach all villages. ın our study, firstly, we tried to examine Posof mouth in terms of morphology and the consonant letters used in Posof mouth and examples of their use in texts. Finally, the meanings of the different words used in the region and in the texts are given in the dictionary section.