Posof ilçesi ağzı ses bilgisi incelemesi
A phonological analysis on Posof region dialects
- Tez No: 712566
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ardahan ili Posof ilçesi ağız özellikleri tespitinin amaçlandığı bu tez, 2019 yılında 13 yerleşim yerindeki 33 kaynak kişiden derlenen metinler üzerine hazırlanmıştır. Giriş bölümünde; tezin konusu ve amacı, literatür özeti, araştırmada kullanılan materyal ve yöntemler, kullanılan transkripsiyon işaretleri, inceleme yapılan köylerin ve kaynak kişilerin listesi, Posof ilçesinin tarihî ve etnik yapısı, fiziki coğrafyası ve haritası verilmiştir. İnceleme bölümünde yazı dilinden farklı olan ünlüler ve ünsüzler örnekleriyle ele alınmıştır. Ünlü ve ünsüzlerdeki ses değişmeleri“Karakteristik Olanlar”ve“Karakteristik Olmayanlar”olarak ikiye ayrılmıştır. Karakteristik olan ses değişmeleri“Yaygın Olan Fonetik Eğilimler”,“Belirli Bir-Birkaç Kelimede Görülen ve Belirli Bir Şarta Bağlı Olan Ünlü Değişmeleri”ve“Eskicil Şekillerin Saklandığı Örnekler”alt başlıklarında incelenmiştir. Metinler bölümünde, derlenen malzemeler, ses kayıtları, transkribe edilmiş ve alfabetik olarak sıralanmıştır. Sözlük bölümünde metinlerdeki bilinmeyen kelimelere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, İnceleme bölümünde elde edilen verilerden yola çıkarak Posof ilçesi ağzının karakteristik özellikleri genel olarak değerlendirilmiştir. Posof ağzının Türkiye Türkçesi ağızlarındaki yeri tespit edilerek grafikle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, aims to determine features of dialect used in Ardahan province's Posof region and was prepared basing on texts gathered in 2019 from 33 source people living in 13 settlements. In Introduction part thesis's topic and goal, summary of literature, materials and methodology used in research, used transcription symbols, list of source people and villages, history, ethnic composition, geography and map of Posof region were given. In Analysis section vowels and consonants differing from written language were presented along with examples. Sound changes in vowels and consonants were separated into two sections namely“Characteristic”and“Non-characteristic”. Those Characteristic sound changes were analysed in subsections such as“Common Phonetic Tendencies”,“Vowel Changes Seen in Specific One or Some Words and Dependent on Certain Condition”and“Examples of Hidden Obsolete Forms”. In Texts section, compiled materials, voice records were transcribed and presented with alphabetical order. In Dictionary chapter unknown words from texts were given. In Summary section, based on data achieved in Analysis chapter characteristic features of Posof dialect were evaluated generally. The place of Posof dialect in Turkey Turkic dialects was determined and supported with graphics.