Bulanık mantık kullanarak taşıtlar için bir engel tanıma uygulaması
Obstacle recogni̇ti̇on appli̇cati̇on for vehi̇cles by usi̇ng fuzzy logi̇c
- Tez No: 581951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapay zekâ insan yaşamına etkisi günden güne artmaktadır. Felsefe olarak tarihi çok eskiye gitmekle birlikte, ilk yapay zekâ çalışmaları 1940'ların başında başlamıştır. Bilgisayarın insan hayatına girmesiyle, yapay zekâ daha fazla konuşulmaya ve tartışılmaya başlanmıştır. Yapay zekâ bugün insan hayatının hemen hemen her noktasında etkisini göstermektedir. Günümüzde yapay zekâ sağlık analizi ve hasta tedavisi, sürücüsüz araç teknolojisi, perakende sektörü, internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları, enerji ve madencilik, finans ve bankacılıkta olmak üzere birçok sektör ve alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında yapay zekânın bir çeşidi olan bulanık mantık kullanılmıştır. Araç şerit takibi yapan bir uygulama oluşturulmuştur. Uygulamaya göre üç şeritli bir yol oluşturulmuş ve yol boyunca durgun halde bulunan engeller konumlandırılmıştır. Uygulamadaki temsili araç, yol boyunca ilerlerken karşısına çıkan engellere çarpmadan yolu bitirmesi hedeflenmiş ve aracın yol boyunca alacağı kararlar bulanık mantık tarafından belirlenmiştir. Aracın yol boyunca karşılaştığı engellerin tespit edilebilmesi için görüntü işleme teknolojisinden de yararlanılmıştır. Uygulama ve bulanık mantık algoritmaları için MATLAB programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The influence of artificial intelligence on human life is increasing day by day. Historica lly,first study of artificial intelligence started at the beginning of the 1940s'. With the developing technology, artificial intelligence has begun to widely discussed among all major and minor components of society. Recently,there is no doubt that artificial intelligence is more effective among all parts of humans' life. Nowadays; artificial intelligence has been effectively used by a lot of sections such as health analysis and patient treatment, self-drive vehicle technology, retail industry, internet sites and its' applications for mobile phones, energy and mining, finance and banking. In this thesis, a form of artificial intelligence, in which Fuzzy Logic has been used. The pursuit of the vehicle makes the lane a simulation that was created. According to the simulation, three blocks are positioned in the stationary lane road created along the way. In this simulation, simulated car as moves along the path and the tool is targeted to complete the path without hitting any obstacles and decisions along the way are determined by Fuzzy Logic. The vehicle image processing technology have been used on this study to detect the obstacles of simulated car's way. When It were being created this applications, MATLAB program were used for application and fuzzy logic algorithms.