Hemşirelerin örgütsel güven düzeylerinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of nurses organizational trust levels on their i̇ntention to leave
  1. Tez No: 581950
  2. Yazar: ÖZGE HAYTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN AKBAL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde örgütsel güven düzeyinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Gebze bölgesinde yer alan hastanelerde çalışan, 6 ay ve üzeri deneyime sahip 320 hemşire ile tanımlayıcı ve ilişkisel olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren soru formu, Örgütsel Güven Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel testler kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin işten ayrılma niyeti ile örgütsel güveni arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla yapılan Pearson korelasyon analizi sonucunda negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu, güven azaldıkça işten ayrılma niyetlerinin anlamlı şekilde yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to investigate the effect of organizational trust level on the intention to quit. Material and Method: The study was carried out descriptively and relationally with 320 nurses working in hospitals located in the Gebze region for six months and above. The data were obtained by using questionnaire containing descriptive and occupational characteristics of nurses, Organizational Trust Scale and Intention to Leave Work Scale. Descriptive statistical methods, parametric and non-parametric tests were used in the evaluation of the data. Results: The Pearson correlation analysis was conducted to determine whether there was a significant relationship between nurses 'intention to leave work scale and organizational trust scale subscales. Statistically significant negative relationship was found between the nurses' intention to leave work and organizational trust scale subscales.