Örgütsel özdeşleşmenin sanal kaytarmaya etkisi: Bir kamu kurumunda araştırma
The effect of organizational identification on cyberloaging: Research in a public institution
  1. Tez No: 581952
  2. Yazar: FATİME BİÇİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri günümüzde hızla gelişmektedir. İş ortamlarında bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması sonucu, çalışanların mesai saatleri içerisinde kişisel ihtiyaçları doğrultusunda sanal kaytarma davranışı eğilimleri gösterdiği pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu yüzden kamu çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerinin sanal kaytarma davranışı etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı; örgütsel özdeşleşme ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkileri tespit etmekir. Ayrıca araştırmanın diğer bir amacı kamu çalışanlarının mesai saatleri içerisinde iş dışı amaçlar için internet kullanım düzeylerinin cinsiyet, yaş eğitim durumu çalışma süresi ve gelir seviyesi gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini oluşturan Beylikdüzü Belediyesi çalışanları üzerinde anket aracılığı ile veriler toplanmıştır. Uygulanan anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde“örgütsel özdeşleşme ölçeği”, ikinci bölümde“sanal kaytarma ölçeği”ve son bölümde demografik bilgiler yer almaktadır. Verilerin analizinde, frekans dağılımları, faktör analizi, güvenirlik analizi, korelasyon katsayıları analizi, anova analizi ve regrasyon testleri uygulanarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların işlerini düşünmekten kaçınmak ve bu işlerinden kaynaklı görevlerini ertelemek için internet aracılığıyla rahatlama yoluna gittikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların kişisel yetenek ve becerilerini artırmak amaçlı internet sitelerini takip etmeleri zamanla bağımlılığa dönüştüğü sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışanlar yeteneklerini bilgi ve birikim anlamında geliştirmek için çalıştıkları ortamda interneti kullanma yoluna gitmektedirler. Kendini geliştirmek için interneti kullanan çalışanlar düşük oranda da olsa işteki görevlerinden kaçınma yoluna gittikleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication echnologies are developing rapidly nowadays. As a result of the widespread use of computers and the Internet in business environments, it has been the matter of many studies that employees tend to exhibit cyberloafingbehavior with their personal needs during working hours. Therefore, it will create a new and current research area for these studies since the studies are limited on the relationship between organizational identification levels of public employees and cyberloafing behaviors. The main purpose of this research is to determine the relationship between organizational identification and cyberloafing behaviors. In addition, another aim of the research is to determine whether the level of internet use of public employees for non-work purposes during working hours varies according to variables such as gender, age education status, working time and income level. Data were collected on a survey about the employees of Beylikdüzü Municipality. The survey consists of three parts. These three parts include“Organizational identification scale”in first part,“Cyberloafing”in second part and“Demographic information”in last part. In the analysis of data, frequency distributions, factor analysis, reliability analysis, correlation coefficient analysis and regression tests were interpreted by being applied on the employees of Beylikdüzü Municipality. The research concluded that the employees find a way of relaxation via the Internet in order to avoid thinking about their work and postpone their duties and also Employees' follow-up of websites to increase their personal abilities and skills has become addictive in progress of time. Employees use the Internet in their workplaces to improve their skills in terms of knowledge and experience.As a result, employees who use the Internet to improve themselves albeit, at a low rate, avoid in their duties at work.