Karaman Organize Sanayi Bölgesinden alınan toprak örneklerindeki bazı ağır metal kirliliğinin araştırılması
From Karaman Organized Industrial Zone some heavy in soil samples taken investigation of metal pollution
  1. Tez No: 582000
  2. Yazar: MERYEM ANKARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Karaman Organize Sanayi Bölgesinde bulunan topraklarda ağır metal kirliliği araştırıldı. Topraklar organize sanayi bölgesine yakın ve uzak, ekili ve ekili olmayan alan olarak sınıflandırıldı. Ortalama 70 kadar toprak örneği uygun yöntemlerle çözelti haline getirilerek Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) kullanılarak incelendi. Bu inceleme sonucunda Zn, Pb, Cd, Cr, Bi, Ni, Cu, Co ve Mn konsantrasyonları ölçüldü. Ölçülen bu konsantrasyon değerleri merkezlerin konumlarına göre ayrı ayrı kıyaslanarak bu merkezlerdeki numunelerde toksik ağır metal kirliliği olup olmadığı tespit edildi. Zn, Pb, Cd, Cr, Bi, Ni ve Co konsantrasyonları en fazla sanayi bölgesinden uzak ve ekili olmayan alanlarda tespit edildi. Bu durumun sebebi olarak endüstri bölgesindeki atık gaz ve tozların yağışla birlikte toprağa karıştığı düşünülmektedir. Cu ve Mn elementlerinin konsantrasyonları ise en fazla sanayi bölgesine yakın ve ekili alanlarda tespit edilmiştir. Bu bölge karayoluna yakın olduğundan kirlilik sebebi olarak taşıtlardan çıkan atık ve yakıt gazlar düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal pollution in the soil which in the Karaman Industrial Zone was investigated. Soils have been divided near and far from the industrial zone. and if there are cultivated and non-cultivated areas. Approximately 70 soil samples were analyzed by using Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) in solution by appropriate methods. As a result of this review Zn, Pb, Cd, Cr, Bi, Ni, Cu, Co, and Mn were measured. These values that have been measured were compared separately according to the locations of the centers and finally were investigated if there is any toxic heavy metal pollution in the samples of these centers. Zn, Pb, Cd, Cr, Bi, Ni and Co concentrations were mostly found in areas not far from the industrial area and in non-cultivated areas. The reason for this situation is thought to be that the waste gases and dust in the industrial zone are mixed with the soil with precipitation. The concentrations of Cu and Mn were mostly found in cultivated areas close to the industrial zone. As this region is close to the highway, waste and fuel gases from vehicles are considered as the cause of pollution.