Aydın ili'nde zeytin meyve çürüklüklerinin saptanması ve mücadelesi
Determination of olive fruit rots in Aydın and control
  1. Tez No: 582004
  2. Yazar: SELİN SERAP TABAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEHER BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
2017-2019 üretim sezonunda Aydın ilinde bulunan 103 meyve bahçesinden çürüklük belirtileri gösteren toplam 190 adet zeytin meyve örneği toplanmıştır. Çalışmanın sonunda 104 fungal izolat elde edilmiştir. Morfolojik özelliklere ve koparılmış meyvelerde (Domat çeşiti) patojenite testlerine dayanarak, 104 izolattan 53'ü Alternaria spp., 44 Botryosphaeriaceae, 6 Colletotrichum spp. ve 1 Fusarium spp.. olarak tanılanmıştır. Dünyada son yıllarda zeytinle ilgili yapılan çalışmalar dikkate alınarak, çalışmalarımız Botryosphaeriaceae'e odaklanmıştır. Zeytin çeşitlerine göre Botryosphaeriaceae'ye ait izolatların bulunma oranı Domat ve Palamut çeşitlerinde %100, Manzanilla'da %66,6, Yamalak Kabası'nda % 44,4, Memecik'te % 32,2 ve Gemlik'te % 25 olarak bulunmuştur. Patojenisite çalışmalarında virülensi yüksek olarak değerlendirilen 10 Botryosphaeriaceae izolatının Domat çeşidine ait zeytin sürgünlerinde patojenisitesi yapılmış ve 9 izolat sürgünlerde hastalık oluşturmuştur. Botryosphaeriaceae izolatlarının konidileri genel olarak iğ şeklinde, bölmesiz ve şeffaf olarak bulunmuştur. ITS1 / ITS4, EF278 / EF986 ve T1 / βt2b primer çiftleri ile 44 Botryosphaeriaceae izolatına ait ITS (internal transcribed spacer), EF-Tu (translation elongation factor) ve beta tubulin genleri PCR'da çoğaltılmıştır. Dizilenen PCR ürünleri Gen Bankasında BLAST analizi ile değerlendirilmiş ve % 98,5-100 benzerlik indeksi ile 17 izolat Botryosphaeria dothidea, 1 izolat Neofusicoccum parvum olarak tanılanmıştır. Koparılmış meyve testleriyle zeytin çeşitlerinin duyarlılıklarının saptanması çalışmalarında en duyarlı çeşitler Domat and Yamalak Kabası olmuştur. Bazı fungisitlerin Botryosphaeriaceae izolatlarına etkisi koparılmış zeytin meyve testleri ile araştırılmış, azoxystrobin + difenoconazole ve fluazinam' ın en etkili fungisitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 190 olive fruit samples showing rot symptoms were collected from 103 orchards in Aydın province during the 2017-2019 production season. At the end of study 104 fungal isolates were obtained. Based on morphological characteristics and pathogenicity tests on detached fruits (cv Domat), 53 out of 104 isolates were identified as Alternaria spp., 44 as Botryosphaeriaceae, 6 as Colletotrichum spp., and 1 as Fusarium spp. Taking into consideration the recent studies on olives in the world, our studies have been focused on Botryosphaeriaceae. The incidence of Botryosphaeriaceae isolates according to olive varieties was found to be 100% in Domat and Palamut varieties, 66,6% in Manzanilla, 44,4% in Yamalak Kabası, 32,2% in Memecik and 25% in Gemlik. Pathogenicity tests were also carried with 10 most virulent isolates of Botryosphaeriaceae by inoculating olive shoots of Domat variety and nine isolates caused the disease in shoots. The conidia of Botryosphaeriaceae isolates were generally spindle-shaped, aseptate and transparent. ITS (internal transcribed spacer), EF-Tu (translation elongation factor) and beta tubulin genes of 44 Botryosphaeriaceae isolates were amplified in PCR using ITS1 / ITS4, EF278 / EF986 and T1 / βt2b primer pairs. The sequenced PCR products were evaluated by BLAST analysis at Genbank and 17 isolates were identified as Botryosphaeria dothidea and 1 isolate Neofusicoccum parvum with a similarity index of 98,5-100%. Studies on the sensitivity of olive cultivars by using detached fruit tests indicated that the most sensitive cultivars were Domat and Yamalak Kabası. The effects of some fungicides on Botryosphaeriaceae isolates were tested by using detached olive fruits, and azoxystrobin + difenoconazole and fluazinam were determined as the most effective fungicides.