Park as urban public space: A case study in Zeytinburnu Seyitnizam Parkı
Kamusal mekan olarak park: Zeytinburnu Seyitnizam Parki vaka analizi
  1. Tez No: 582005
  2. Yazar: FATMA DİLŞAD OKÇU BAYBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son zamanlarda İstanbul'da parklar şehir planlamasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Parklar doğaya kaçış yeri, rahatlamak için bir alan, çocuklar için oyun alanı ve sosyalleşme yeri olarak şehrin önemli kamusal alanlarındandır. Mahalle parkı ise, yabancılara tanışma ve değişik sosyal gruplara kaynaşma olanağı tanıyan kentin ayrılamaz bir sosyal unsurudur. Bu çalışma, parkı hem kentsel planlama, kontrol ve düzenlemenin öznesi olarak, hem de tartışılan, değişen ve yeniden üretilen bir mekan olarak ele alacaktır. Foucalt'nun da belirttiği üzere, mekan ancak mekan-birey ilişkisi, mekanın içindeki unsurlarla olan ilişkisi ve bu farklı unsurların getirdiği anlamlar bağlamında ele alınabilir. Kentsel açık yeşil alanlar, ilkel toplumlardan modern dünyaya kadar dini anlamlar, siyasi güç sembolleri, sakin ve huzur verici alanlar, şehir sakinlerinin fiziksel ve psikolojik sağlığına iyi gelen alanlar olarak çok farklı anlamlar taşımışlardır. Bu nedenle, şehir parkına geniş bir bakış açısıyla bakabilmek için, parkı bir kamusal alan olarak, kamusal alanın tarihsel incelemesi ışığında değerlendirmek gereklidir. Bu tarihsel bakış açısı sayesinde, kamusal mekanın tarih içindeki işlevleri ve anlamlandırılmaları ve kamusal mekanın kentsel açık yeşil alanlara dönüşümü incelenmiş, böylelikle parkı bir kamusal mekan olarak geniş bir kapsamda değerlendirmek mümkün olmuştur. Ortaçağ, erken modern dönem ve modern dönem park ve bahçe literatür taraması parkların tarih içindeki sosyal işlevlerine ışık tutması açısından yol gösterici olmuştur. Bununla birlikte, erişilebilirlik, kamusal alan, kent hakkı tartışmaları ele alınarak Zeytinburnu Seyitnizam parkının fonksiyonları ve kamusallığı tartışılmıştır. Alan araştırması için Zeytinburnunda Seyitnizam parkı seçilmiştir. Zeytinburnu son zamanlarda Suriyeli göçmenlerin, öncesinde de kırsal alandan şehre göçmüş insanların ve dezavantajlı grupların ikamet ettiği bir semttir. Bu parka giden kişilerle derinlemesine mülakatlar yapılarak, mülakatlar ışığında parkın kamusal karakteri, parkın özel alanın bir uzantısı olması, otoriteler tarafından yapılan düzenlemeler ve bu düzenlemelerin bireylere etkileri, bireylerin parka dair kararlarda etkin rol alıp almadığı, bireylerin mekanı yer olarak benimsemeleri konuları irdelenmiştir. Bu unsurlar minvalinde çalışma kentsel bir kamusal alan olarak parkın farklı sosyal katmanlarını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Her üretim şekli kendi mekanını yarattığı gibi, her yer ve o yerle kurulan ilişkiler de yeni bir ürün yaratır. Bu bağlamda, Zeytinburnu-Seyitnizam Parkı yeni bir kentsel ürün olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Parks in Istanbul has started to be of great importance in city planning recently. Parks are essential urban public spaces of being a refuge to nature, a place for relaxation, playground for children, and a place of socialization. The urban park is an inseparable element of the city, to provide a place for the meeting of strangers and mingle different social groups. This paper deals with park, which is subject to regulation, control in one hand, and negotiated, recreated space of everyday life on the other. As Foucault suggests, spaces can only be read about the individuals and things within them and the various significations they bring. Urban green areas had variable meanings from ancient civilizations to the modern world, from being a space of religious excitement to being a symbol of political power, being a quiet space and source of physical and psychological health for inhabitants of the modern city. That's why to have a broader understanding of urban park; we need to evaluate it in the complex historical line of urban public spaces. Literature review of the history of parks and gardens in medieval and early modern era ensured the aim to understand the functions, significations of the urban public space and then how it evolved to urban green spaces. On the other hand, the theories of the right to the city, accessibility, public-sphere provided the ground for examining Zeytinburnu-Seyitnizam Park's functions, meaning-making processes of individuals, and the nature of the public character of the park. As a case study, Zeytinburnu-Seyitnizam Parkı is chosen whose inhabitants include disadvantaged groups and immigrants. Using the data gathered from in-depth interviews, the main themes of inquiry are the public character of the park, the park being an extension of private space, the physical and social accessibility in the park and park as a site of negotiation and reconstruction. Within the light of these themes, this study aims to reveal different layers of the park as an urban public space in Istanbul. As each mode of production produces its own space, each place, the practices attached to that place produce its own product. This study is an effort to understand Zeytinburnu-Seyitnizam Parkı in its own specificity as a social product in its own context.