Tunç ve erken demir çağları'nda maydos Kilisetepe höyüğü deniz hayvanlarına dayalı besin ekonomisi
The subsistence economy of maydos Kilisetepe mound based on marine animals during Bronze and iron ages
  1. Tez No: 582025
  2. Yazar: AYLİN BADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Maydos Kilisetepe Höyüğü, 200x180 metre büyüklüğü ve deniz seviyesinden 33 metre yüksekliği ile Gelibolu Yarımadası'nın en büyük höyüklerinden birisidir. 2010 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Göksel SAZCI tarafından başlatılan bilimsel kazı çalışmalara günümüzde devam etmektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre yerleşimin M.Ö. III. Binden günümüze kadar iskân gördüğü tespit edilmiştir. Bu çalışmada Maydos Kilisetepe Höyüğü'nde 2010-2018 kazı sezonları içerisinde elde edilmiş olan yaklaşık 6687 adet deniz hayvanlarına ait kalıntılar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışılan malzemeyi yerleşimde İlk Tunç Çağı III Dönemi'nden Erken Demir Çağı'na kadar olan tüm tabakalardan elde edilmiş olan deniz hayvanları kalıntıları oluşturmaktadır. Yerleşimde elde edilmiş deniz kalıntıları incelendiğinde; Bivalvia (Çift kabuklular), Gastropoda (Karından bacaklılar), Osteichthyes (Kemikli Balıklar) ve Chondrichthyes (Kıkırdaklı Balıklar) kalıntıları tespit edilmiştir. Belirlenen türler doğrultusunda yerleşimde Tunç ve Erken Demir Çağları'nda yaşamış olan toplulukların beslenme ekonomileri ve deniz avcılığı faaliyetleri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra tespit edilen türlere dayanarak yerleşimin antik dönemlerde paleoçevresel özellikleri yeniden canlandırılmaya çalışılmıştır. Maydos Kilisetepe Höyüğü'nde deniz hayvanlarına dayalı elde edilen sonuçlar, Troas Bölgesi'ndeki arkeolojik yerleşimlerin sonuçları ile karşılaştırılarak yerleşimler arası benzerlikler ve farklılıklar tespit edilip, değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maydos Kilistepe mound is one of the biggest mound in the Gelibolu peninsula with its size 200x180 and the altitude from sea level 33 meters. The scientific excavation was launched by Göksel Sazcı from Çanakkale Onsekiz Mart University in 2010 and it has been continued so far. Thanks to scientific excavation it has been found that the settlement's history goes back to B.C. III. millenuim. In this study 6687 sea animals remains, which have been found during the excavation in Maydos Kilistepe mound in 2010-2018, examined and evaluated. The subject of the study is basically based on sea animals obtained from all layers from the Early Bronze Age III to Early Iron Age. When the findings of the see creatures was examined; Bivalvia (Bivalve) , Gastropoda, (Gastrapod) Ostrichthyes (Bony Fishes) and chondrichtyes (Cartilaginous Fishes) have been identified. With the help of these species' remains, it has been tried to understand the diet and hunting activities of the communities which lived during Bronze and Early Iron Ages in the region. In addition to that, based on the findings, it is tried to figure out the paleoenvironmental features of the settlement in antiquity. The similarities and differences is tried to figured out and evaluated by comparing the findings based on the sea creatures found in Maydos Kilistepe mound with the Troas region's archeological settlements.