Manganese doped solution processed nickel oxide hole transport layer for perovskite solar cells
Perovskit güneş hücreleri için mangan doplu nikel oksit boşluk iletim malzemesi
- Tez No: 582026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Organik-inorganik perovskit güneş hücreleri, yüksek verimleri ve düşük maliyetleri sayesinde büyük bir ilgi kaynağı olmuştur. Tersyüz düzlemsel yapılarda, yüksek verimli ve histerezsiz perovskit güneş hücreleri elde etmek için yük ayrışımını geliştirme, yüzeysel rekombinasyonu azaltma ve bant uyumunu sağlamada boşluk transfer malzemeleri önemli rol oynamaktadır. Bu tezde, kaplama sonrası 300 – 450 oC aralığında farklı ısıl işlem sıcaklığı (tavlama sıcaklığı) uygulanmış nikel (II) oksit (NiOx) ve mangan katkılı nikel (II) oksit (Mn:NiOx) ince filmlerinin yapısal, optiksel, elektriksel özellikleri ve fotovoltaik performansları incelenmiştir. Nikel (II) oksit ince filmlerin yük ayrışım kapasitesini arttırmak adına mangan (Mn) katkılı nikel (II) oksit ince filmleri perovskite güneş hücrelerinde boşluk iletim malzemesi olarak kullanılmak üzere üretilmiştir. Mangan katkılı nikel (II) oksit solusyonları nikel (II) aseatat tetrahidrat ve mangan (II) asetat tetrahidrat tuzları ile hazırlanmıştır. Nikel oksit ve mangan katkılı nikel oksit ince filmlerin, X-ışını kırınımı, Uv-görünür bölge spektroskopisi, X-ışını fotoelectron speksroskopisi, akım-voltaj (I-V) ve dış kuantum verim ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The organic-inorganic perovskite solar cells have received tremendous attention due to their high power conversion efficiency and cost-effective fabrication. For inverted planar structures, the hole transport materials (HTMs) play a significant role in achieving efficient and hysteresis-free perovskite solar cells by improving charge extraction, minimizing interfacial recombination and modifying the band alignment. In this thesis, solution-processed nickel oxide (NiOx) and manganese doped nickel oxide (Mn:NiOx) thin films were deposited with a post-deposition heat treatment in the range of 300 – 450 oC and effects on the structural, optical and electrical properties, as well as photovoltaic performance of perovskite solar cell, were investigated. Manganese (Mn) doped NiOx thin film was produced to enhance the charge extraction capability of NiOx without compromising the optical properties. Nickel (II) acetate tetrahydrate and different amounts of manganese (II) acetate tetrahydrate salts were used to prepare Mn:NiOx precursor solutions. For characterization, X-ray diffraction, Uv-Vis Spectroscopy, X-ray Photoelectron Spectroscopy, I-V, and external quantum efficiency (EQE) measurements were performed. It was demonstrated that the Mn doping into NiOx thin films enhances the perovskite solar cell efficiency and minimizes hysteresis.