The dynamics of employment growth in Turkey and the creative destruction during the great recession
Türkiye'de istihdam büyüme dinamikleri ve büyük durgunluk'ta yaratıcı yıkım
  1. Tez No: 582027
  2. Yazar: UĞURCAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada hangi büyüklük ve yaş grubundaki firmaların istihdam büyümesine ne ölçüde katkı yaptığını ve bu katkıların Büyük Durgunluk (Finansal Kriz) yıllarında nasıl değiştiğini ampirik olarak araştırdım. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından derlenen Yıllık İş Kayıtları (2005-2017) kullanıldı. Yaygın düşüncenin aksine firma büyüklüğü ile istihdam yaratma arasında ters bir ilişkinin olmadığını, firma yaşı kontrol edildiğinde ise ancak 2 yaşına kadarki firmaların net istihdam büyümesine pozitif katkı yaptığını tespit ettim. Türkiye'de istihdam büyümesinin asıl kaynağının yeni firmalarca yaratılan işler olduğunu saptadım. Son olarak genç büyük firmaların Büyük Durgunluk'tan en fazla etkilenen grup olduğunu gösterdim.
Özet (Çeviri)
In this study, I empirically research the extent to which firms contribute the employment growth and how these contributions changed during the Great Recession. Business Registers dataset (2005-2017) compiled by the Turkish Statistical Institute (TurkStat) was utilized. I found that there is not an inverse relationship between firm size and net job creation contrary to the conventional belief. Moreover, when the firm age is controlled for, I found that only the firms aged up to 2 make a positive contribution to net employment growth. The main source of employment growth in Turkey results from new firm creation. Finally, this study indicates that young large firms were affected hardest by the Great Recession.