Sambucus ebulus saplarından aktif karbon üretimi ve boyarmadde giderimi uygulaması
Production of active carbon from sambucus ebulus stems and applicayion of dye removal
  1. Tez No: 582031
  2. Yazar: YUSIF YUSIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GERÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada, Sambucus Ebulus bitkisinin kurutulmuş gövdesinden üretilmiş toz aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon prosesi yardımıyla sulardan boyarmadde giderimi gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon sürecinde kullanılmış toz aktif karbon Sambucus Ebulus bitkisinin kurutulmuş ve öğütülmüş gövdesinin elek analizi yapıldıktan sonra en büyük parçacıkları olan kısmının potasyum karbonat (K2CO3) ilave edilerek kimyasal aktivasyona tabii tutularak üretilmiştir. Bu çalışmada boyarmadde olarak Asit Kırmızı 88 tercih edilmiştir. Yapmış olduğumuz kesikli çalışmalarda, adsorbent madde miktarının, başlangıç pH'nın, başlangıç boyarmadde derişiminin, zamanın ve sıcaklığın adsorpsiyon işlemine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Asit Kırmızı 88'in toz aktif karbon üzerine adsorpsiyonunun Langmuir izoterm modeline diğer izoterm modellerinden daha iyi uyum sağladığı belirlenmiştir. Kinetik çalışmalarda adsorpsiyon hız sabitlerini belirlemek için yalancı birinci ve ikinci mertebeden kinetik modeller tercih edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre farklı sıcaklıklarda, toz aktif karbon üzerine Asit Kırmızı 88 boyarmaddesinin adsorpsiyon kinetiğinin daha iyi yalancı ikinci mertebe kinetik modelle tanımlandığı belirlenmiştir. Bu çalışmada toz aktif karbonun karakterizasyonu BET, SEM, FTIR ve XRD analizleri yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dye removal from the dye-contaminated water was carried out by using adsorption process by applying powder activated carbon produced from the dried stem of Sambucus Ebulus plant. The activated carbon used in the adsorption process was produced by chemical activation with adding potassium carbonate (K2CO3), which is one of the biggest particles, after sieve analysis of dried and ground stem of Sambucus Ebulus plant. In this study, Acid Red 88 was preferred as dyestuff. In the discrete studies, the effects of adsorbent content, initial pH, initial dyestuff concentration, time and temperature on the adsorption process were investigated. According to our results, it is determined that adsorption of Acid Red 88 on powder activated carbon is better adapted to Langmuir isotherm model than other isotherm models. In order to determine adsorption rate constants, pseudo-first and second order kinetic models were preferred. According to the results, adsorption kinetics of Acid Red 88 dyestuff on powder activated carbon at different temperatures were better defined by pseudo second order kinetic model. In this study, characterization of powder activated carbon was investigated with BET, SEM, FTIR and XRD analyzes.