Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte balkanlarda Türk halk müziğinin varlığı
Turkish folk music in the balkans throughout Ottoman Empire
- Tez No: 582035
- Danışmanlar: PROF. MESRUH SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki varlığı ve Balkanlardaki Türk Halk Müziği incelenmiştir. Bu bağlamda Türklerin Balkanlara girişi ve günümüze kadar geçirdikleri süreçler ele alınmıştır. Türk Halk Müziğinin Balkan coğrafyasındaki varlığı incelenmiş ve Balkan coğrafyasının Rumeli türkülerine etkisi araştırılmıştır. Rumeli türkülerinin oluşum ve etkileşim süreçleri detaylandırılarak hem coğrafi hem bölgesel hem de sosyal olarak araştırılması yapılmıştır. Araştırma yapılırken örnek verilen on bir Rumeli türküsünün edebi yapısı, melodik ve ritmik varyantları, ses sahası, seyri ve donanımları incelenmiştir. Bu kapsamda yapılan literatür taraması neticesinde Türklerin Balkanlara gelişi, Osmanlı İmparatorluğunun Balkan topraklarına hakim olduğu dönem ve Rumeli Türkülerine ait bilgilerin bir arada olmayışı çalışmanın daha kapsamlı araştırılmasına sebep olmuştur. Elde edilen bulguların araştırmacılara, Osmanlı İmparatorluğunun Balkan topraklarındaki varlığı ve Rumeli Türküleriyle ilgili yapacakları çalışmalara ışık tutacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ottoman Empire's presence and Turkish Folk Music in the Balkans is examined. Also the process of Turkish peoples encounter with the Balkans from past till today is covered. In the scope of the study, the contributions of Turkish culture to the Balkan culture and the interaction of the folk songs is analyzed. In addition, the presence of Turkish Folk Music within Balkan region and the effects of Balkan geography on Rumelia folk songs was researched. In this extent, the creation and interaction processes of the folk music have been investigated in details and examined both from a regional and from a social perspective. While searching the literary background, also rhythmic variations and sounds of Rumelian folk songs were considered. In this context, because of the literature review, the arrival of the Turks to the Balkans, the period when the Ottoman Empire dominated the Balkans and the lack of information of the Rumelia folk songs led to a more comprehensive study. The findings are hoped to shed light on the researchers in their studies on the existence of the Ottoman Empire in the Balkans and on the Rumelia folk songs.