Ortaöğretim öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri ile öğretmen öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary teachers 'technologic pedogogic field knowledge levels and teachers' self-efficiency
- Tez No: 582036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri ile öğretmen öz yeterlik algılarını çeşitli değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma tarama modelinde yürütülmüş olup, çalışmaya 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Karaman Merkez'e bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan 386 öğretmen katılmıştır. Bu araştırmada veriler kişisel bilgi formu, teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeği ve öğretmen öz yeterlik ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada veri toplama araçlarından elde edilen puanlar istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde, frekans, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon tekniği yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde; elde edilen veriler ışığında öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin“iyi düzeyde”ve öğretmenlik öz yeterlik algılarının“oldukça yeterli”olduğu sonucuna varılmıştır. Teknolojik pedagojik alan bilgisi ve öğretmenlik öz yeterlik algısı alt boyutlarında mezun olunan bölüm değişkenine göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu iki değişkenin belirli alt boyutları arasında pozitif yönde ve orta derecede korelasyon ortaya çıkmıştır. Çalışmanın bulguları ilgili alan yazın ile karşılaştırılarak tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary education teachers' technological pedagogical content knowledge and teachers' self-efficacy due to the different variations and to determine the ralationship between them. This study has been performed via survey method and 386 teachers who have been working in secondary schools which placed in downtown of Karaman during 2018/2019 academic year. In this research the data was gathered by Individual Knowledge Form, Technological Pedagogical Content Knowledge Scale and Teacher Self Efficacy Scale. The data gathered from the data collection tools have been analyzed with statistics program. For data analysis, average, percentage, frequency, independent samples t-test, one way ANOVA and Pearson correlation technique had been used. When the results of the study were examined; it was concluded that technological pedagogical field knowledge of the teachers participating in the research was“good level”and their perceptions of teaching self-efficacy were“quite adequate”. Significant differences were found in the teachers' self-efficacy perception and technological pedagogical field knowledge and sub-dimensions according to the branch variable. At the same time, there was a positive and moderate correlation between certain sub-dimensions of these two variables. The findings of the research were examined in accordance with the related literature and various suggestions were made for implementation and future researches.