Melatonin ve spermin uygulamalarının tuz stresi altındaki fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinin fenolik bileşiklere ve antioksidan aktivitesine etkisi
The effect of melatonin and spermin applications on phenolic compounds and antioxidant activity of basil (Ocimum basilicum L.) plant under salt stress
- Tez No: 582058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL DIRAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Abiyotik stres faktörlerinden biri olan tuzluluk hem tarım yapılan topraklarda hem de tuzluluk tehdidi altındaki topraklarda yetişen bitkilerde pek çok olumsuzluklara neden olmaktadır. Tuzluluğun olumsuz etkilerine karşı bitkiler üzerinde ekzojen olarak hormon ve büyüme düzenleyici bileşikler denenmekte olup, bu çalışmada melatonin ve spermin uygulamaları ile tıbbi bir bitki olan fesleğende sekonder madde üretimini ve tuza dayanıklılığı arttırmak hedeflenmiştir. Farklı konsantrasyonlarda melatonin (1 ve 10 µM) ve spermin, (0,1 ve 1 mM) mor yapraklı fesleğen (Ocimum basilicum L.) tohumlarına 24 sa süre ile emdirilmiş, ekimleri saksılara yapılarak iklim odasında uygun koşullarda yetiştirilmiştir. Bitkiler dört yapraklı boyuta geldiklerinde stres uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Artan tuz konsantrasyonu ile (25, 50, 75, 100 mM) birer hafta sulanarak çiçeklenme dönemi öncesi hasat edilmiştir. Bitki ekstraktlarının spektrofotometrik yöntemlerle DPPH antioksidan aktivite, toplam fenol ve toplam flavonoid miktarları, HPLC cihazı ile fenolik asitleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity, which is one of the abiotic stress factors, causes many adversities both in the cultivated soils and the plants grown in the soils under the threat of salinity. Hormone and growth regulating compounds are tested exogenously on the plants against the negative effects of salinity. In this study, with the application of melatonin and spermine, it is aimed to increase the secondary substance production and salt resistance in basil which is a medicinal plant. At the different concentration of melatonin (1 and 10 µM) and sperm (0.1 and 1 mM) were soaked into purple-leaf basil (Ocimum basilicum L.) seeds for 24 hours and cultivated in pots in favorable conditions in the climate room. When the plants reached four-leaf size, stress applications were carried out. It was harvested one week before the flowering period by irrigation with increasing salt concentration (25, 50, 75, 100 mM) at one week interval. DPPH antioxidant activity, total phenol and total flavonoid amounts of plant extracts were analyzed by spectrophotometric methods and phenolic acids were analyzed by HPLC.