Aspect and thematic suffixes in Şavşat Georgian
Şavşat Gürcücesinde kılınış ve tematik ekler
  1. Tez No: 582059
  2. Yazar: REYHAN LÜTFİYE OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ BAŞARAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Gürcücenin Türkiye'nin kuzeydoğusunda konuşulan ve yazılı olmayan bir lehçesi olan Şavşat Gürcücesindeki Tematik Ekler'in biçimbirim ve sözdilimsel özellikleri incelenmektedir. Bu çalışma özellikle Tematik Ekler'in farklı kullanımlarını çözümlemeyi ve bu kullanımları Kılınış ile ilişkilendirmeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Tematik Ekler -ob, -eb, -av ve -ev'in kullanıldığı durumlar detaylıca betimlenmiştir. Çeşitli kılınış özelliklerine sahip fiiller farklı zaman çekimlerinde incelenmiştir. Bu çözümlemenin bir sonucu olarak bir fiil çekiminde Tematik Ekler'in kullanımının Şavşat Gürcücesinde bitmemişlik kılınışını işaret ettiği öne sürülmüştür. Bunun yanı sıra Tematik Ekler'in her bir biçiminin özellikle belirli bir sözlüksel kılınışı gösterdiği; -eb ekinin durum, -ev ekinin etkinlik, -eb ekinin durum değişimi ve -ev ekinin iki aşamalı başarı gösterdiği öne sürülmüştür. Tematik Ekler'in biçimbirim ve sözdilimsel özellikleri tartışmasını tamamlamak adına Tematik Ekler için Travis (2010) tarafından önerilen iki katmanlı Kılınış başı temel alınarak bir sözdizimsel çözümleme önerilmiştir. Böyle bir düzenekte Tematik Ekler sözlüksel kılınışı işaret etmek için İç Kılınış başında oluşup bitmemişlik kılınışını işaret etmek için Dış Kılınış başına hareket eder. Daima Tematik Ek -eb ile oluşan ettirgen yapıların sözdizimi de benzer bir düzenekle açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the morpho-syntactic features of Thematic Suffixes (TS) in Şavşat Georgian, a non-literal dialect of Georgian spoken in the northeast of Turkey. Specifically, it aims to provide an analysis on the different realisations of TS and relate these realisations with Aspect. For this purpose, we first comprehensively describe the environments in which Thematic Suffixes -ob, -eb, -av and -ev appear. Verbs with different Aktionsart features are examined in various tense conjugations. As a result of this analysis, it is argued that the presence of TS denotes imperfectivity in Şavşat Georgian. Besides, each realisation of TS specifically denotes a certain lexical aspectual class; that is, -eb denotes states, -av denotes activity, -eb denotes change of state and -ev denotes two-phase achievements. To complete the discussion on morphosyntactic features of the Thematic Suffixes, we offer a syntactic analysis based on a two-layered Aspect head following Travis (2010). In such a mechanism, TS is base generated in Inner Aspect head to mark the lexical aspectual class of the verb and then it moves into Outer Aspect head to check imperfectivity. Causative construction is also accounted for with a similar mechanism in which a certain realisation of TS, i.e. -eb, always occurs.