Bipolar membranlı elektrodiyaliz ile sodyum klorür çözeltilerinden hcı ve naoh üretiminin incelenmesi
Investigation of hcl and naoh production from sodium chloride solutions by bipolar membrane electrodialysis
  1. Tez No: 582063
  2. Yazar: HABIBOLLAH MOHAMMADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada üç odalı bir elektrodiyaliz hücresinde anyon değiştirici, katyon değiştirici ve bipolar membranlar kullanılarak sodyum klorür (NaCl) çözeltisinden sodyum hidroksit (NaOH) ve hidroklorik asit (HCl) üretilmektedir. Çalışmanın amacı, tuzdan (NaCl), NaOH ve HCl üretimine başlangıç tuz konsantrasyonları ve uygulunan akım/potansiyel farkı etkisini araştırmaktır. Çalışmada, üretilen asit ve baz miktarı, ürün temelli tuz dönüşümü, membranlardan transfer olan iyonların akıları, akım verimi ve ürün saflığı performans parametreleri olarak incelenmiştir. Başlangıç tuz konsantrasyonu ve akım /potansiyel farkı ise bu çalışmanın deney parametreleridir. Altı farklı başlangıç tuz konsantrasyonu (30, 60, 90, 120, 150, 180 g/L) ve dört farklı akım/potansiyel farkı (3/12, 3.5/13, 4/14, 4.5/15 A/V) kullanılmış ve deneyler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, oluşan ürün miktarı, akı ve akım verimi en etkili parametre 180 g/L başlangıç tuz konsantrasyonu ve 4,5 A/15 V olup, buna karşın ürün temeli tuz dönüşüm ve ürün saflığı üzerine en etkili parametre 30 g/L tuz ve 4,5 A/15 V olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sodium hydroxide (NaOH) and hydrochloric acid (HCl) are produced from sodium chloride (NaCl) solution using anion exchanger, cation exchanger and bipolar membranes in a three chamber electrodialysis cell. The aim of the study was to investigate the different initial salt concentration and the different applied current/potential effects during the process. In this study, the amount of acid and base produced, product-based salt conversion, current efficiency, flux of ions transferred across membranes and product purity were investigated as performance parameters. The initial salt concentration and current/voltage difference are the test parameters of this study. Six different initial salt concentrations (30,60,90,120,150,180 g/L) and four different current/voltage differences (3/12, 3.5/13, 4/14, 4.5 /15 A/V) were employed and experiments were performed. The results of the study indicate that 180 g/L initial salt concentration and 4.5A/15V applied current/potential is the most effective parameter with respect to the amount of product, current efficiency and ion flux, whereas 30 g/L and 4.5A/15V is the most effective parameter with respect to product-based salt conversion and product purity.