A detailed study about the angel investors in terms of economic freedom
Ekonomik özgürlükler çerçevesinde melek yatırımlar üzerine detaylı bir inceleme
  1. Tez No: 582062
  2. Yazar: MARİA FERNANDA CRUZ ARROYO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giderek yaygın olan ortak girişimcilik faaliyetine rağmen, gerçekte belirgin olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüksek oranının kısa vadede ortadan kalkmasıdır. Şirketlerin zaman içindeki sürdürülebilirliğini garanti altına almak, dünya ekonomisine ve dolayısıyla makro ve mikro ekonomik ölçeklerde değer yaratmaya önemli bir etki yapacaktır. Bu çalışmanın ana amaçlarından biri ekonomik özgürlük kriteri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi korelasyon analizi ile inceleyerek, aynı zamanda KOBİ'ler ve girişimciler için en iyi yatırım biçimlerinden biri olan Melek Yatırım Yöntemini detaylı bir şekilde incelemektir. Melek yatırımın avantajlarından biri küçük işletmelere sahip kişilerin, dezavantajlı gruplardan veya yeni şirketler yaratmaya istekli olmalarının, girişimciliğin bir işgücü piyasası faaliyeti olarak kendileri için sahip olabileceği potansiyelinin farkında olmalarını ve onları takip etmek için motivasyon oluşturmasıdır. İkincisi, az temsil edilen ve dezavantajlı gruplardaki iş adamlarını ve girişimcileri etkileyen pazar, kurumsal ve davranış başarısızlıklarını azaltmak. Buna finansal piyasalardaki engellerin azaltılması, girişimcilik becerilerinin kazanılmasının önündeki engeller, girişimcilik ağlarının kurulmasının önündeki engeller ve bir girişimcilik kültürü oluşturulması dâhildir. Üçüncüsü, ekonomik özgürlüğün girişimciyi, şirketin kuruluşu ve işleyişi boyunca hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilediğine, şirketlerinin kurulduğu ülkenin sosyal ve politik ortamının etkisinin girişimcilerine daha net bir bakış açısı sağladığına dikkat edin. Etkilerin önemini gösterin ve aynı zamanda dünyada ekonomik özgürlüğün gelişmesini teşvik edin. Bu engelleri azaltma olasılığının, konunun açığa çıkması ve kurumların bu sorunlar hakkındaki farkındalığından kaynaklanması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Despite the importance and increasingly common entrepreneurial activity in the world, what is evident in reality is that a high percentage of small and medium enterprises disappear in the short term. Guaranteeing the sustainability over time of the companies, would imply a significant impact on the world´s economy and therefore the generation of value, at macro and micro economic scales. By explaining the effects of the economic freedom and the correlation between the economic growth and facility to obtain financial leverage and defending the Angel Investment Method as one of the best forms of investment for the SMEs and entrepreneurs, the objective of this thesis is: First, to ensure that people with small businesses, from disadvantaged groups, or willing to create new companies, are aware of the potential that entrepreneurship may have for them as a labor market activity and to build motivations for pursuing them. Second, to diminish market, institutional and behavior failures which affect businessmen and entrepreneurs, in under-represented and disadvantaged groups. This includes decreasing barriers in financial markets, barriers to acquiring entrepreneurship skills, barriers to building entrepreneurial networks and building an entrepreneurial culture. Third, point out how economic freedom affects the entrepreneur both positively and negatively throughout the creation and operation of the company, giving a clearer view to the entrepreneurs of the effect of the social and political environment of the country where their company is founded. Show the importance of the effects and also promote the development of economic freedom in the world. The possibility to diminish these barriers would be expected to come from the exposure of the topic and the awareness of the institutions about these problems.