Siyasal propaganda: 2007 ve 2011 seçimlerinin analizi
Political propaganda: An analysis of 2007 and 2011 elections
- Tez No: 582067
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez, çağdaş demokratik rejimlerde siyasal propagandanın işlevini ve geçirdiği dönüşümü konu ediyor. Bu tezin temel iddiası siyasal propagandanın giderek ticari kampanyalara benzer hale geldiğidir. Bu çalışma, söz konusu dönüşümü, siyasi parti modelleriyle ilişkilendirmektedir. Günümüzde siyasi partiler, rekabetçi rejimlerin birçoğunda, örgütsel açıdan iki önemli eğilim göstermektedir. Bu eğilimlerin ilki, partilerin kurumsal yapılarının aşınması ve giderek lider odaklı hale bürünmesidir. Parti faaliyetlerinde, özellikle aday belirleme ve karar alma süreçlerinde, parti teşkilatlarının etkisi azalmaktadır. Parti rekabeti yerini giderek lider rekabetine, partiye duyulan sadakat de yerini lidere duyulan kişisel bağlılığa bırakmaktadır. Böylece seçim kampanyaları artan bir şekilde parti liderlerinin kişiliğine yoğunlaşmaktadır. İletişim ve etki ağlarının kurulması, mali kaynak temini ve gönüllü desteğinin sağlanması gibi konularda partiler hala merkezi rollerini sürdürmekle birlikte giderek liderlerin emrindeki hizmet araçlarına dönüşmektedir. İkinci eğilim, seçim kampanyalarında artan bir şekilde ticari pazarlama alanındaki tekniklerden faydalanılmasıdır. Partiler, ideolojik bir programı takip etmekten ziyade seçim kazandıracak bir strateji izlemektedir.“Siyasal piyasalardaki seçmenleri”analiz etmek için ticari piyasalardaki tüketiciyi analiz eden modelleri benimseyen partiler, kamuoyu araştırmacılarına, iletişimcilere ve pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma, 2007 ve 2011 milletvekili genel seçimlerinde, AK Parti ile CHP tarafından yürütülen seçim kampanyalarının genel özelliklerini, siyasi parti propagandalarında yaşanan dönüşüm bağlamında, betimleyici bir analizle ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada parti program ve tüzükleri, seçim beyannameleri, meclis görüşmeleri, seçim şarkıları, sloganlar, miting ve televizyon konuşmaları, siyasi reklamlar, kamuoyu araştırmaları, sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı raporlar gibi birçok farklı kaynak kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları; finansman, teknoloji kullanımı, medya iletişimi, kişiselleşme ve profesyonellerin desteği açısından Türkiye'deki seçim kampanyalarının profesyonelleşme eğiliminin artarak sürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the function and transformation of political propaganda in contemporary democratic regimes. It asserts that political propaganda resembles increasingly to commercial campaigns. This study links this transformation with the models of political party. Nowadays, political parties in most of the competitive regimes have demonstrated two main tendencies. One of them is that organizational structures of political parties have been eroded and increasingly become leader-oriented. The effect of party organizations on party activities, particularly electing candidates and decision-making process, has decreased. Party competition and loyalty to the party have been superseded by leader competition and personal loyalty to the leader. Thus, election campaigns, increasingly have been focused on personalities of leaders. Parties have maintained their central roles at establishing communication and influence networks, financing and providing voluntary support etc., but they have become campaign tools of leaders. Secondly, election campaigns, increasingly, have been adapted to marketing techniques. Rather than following ideological programmes, political parties have carried out winning strategies. In order to analyse“voters in the political market”, political parties have required marketing techniques and professionals. This study, by applying a descriptive research, aims at finding out general characteristics of 2007 and 2011 election campaigns carried out by JDP and RPP in terms of transformation of political propaganda. In this research, different kinds of materials have been used like party programmes and statutes, election manifestos, parliament speeches, election songs, slogans, meeting speeches, television debates, political ads, opinion polls, reports etc. Findings of this study have shown that the professionalization of election campaigns in Turkey have been increasingly proceeded in terms of financing, technology usage, media communication, personalization and roles of professionals