Polikristal ve monokristal tip fotovoltaik güneş panellerinin verimlerinin erzurum kış ayları koşullarında karşılaştırılması
Comparison of yield of polycrystalline and monocrystalline type photovoltaic solar panels in erzurum winter months
- Tez No: 582091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENDOĞAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Üretimde zorunlu bir faktör olan enerji ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınma potansiyelini yansıtan en temel unsurlardandır. Artan enerji talebi ve tükenmekte olan fosil yakıtlara alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına özellikle de güneş enerjisine yatırımlar gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında; monokristal ve polikristal tip panellerin Erzurum şartlarında, kış aylarında, verimlilikleri ve performans oranları incelenmiştir. Akım, gerilim, panelin ürettiği güç parametreleri üzerinden verimler ve performans oranları karşılaştırılmış ve sonuca varılmıştır. Araştırmanın amacı; verim, performans oranı ve maliyet çerçevesinde Erzurum için en uygun panel tipini belirlemek ve böylece yatırımcılara bilimsel veri sunmaktır. Yapılan ölçümler sonucunda polikristal panelin %13 ile %16 oranında ki teorik verimi %13,9- %18 aralığında, monokristal panelin %15 ile %18 oranında ki teorik verimi ise %13-%17 aralığında elde edilmiştir. Polikristal panelin performans oranları Aralık, Ocak, Şubat için sırasıyla %116, %94, %90, Monokristal panel performans oranı ise Aralık, Ocak, Şubat için sırasıyla %110, %91, %90 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is an essential factor in production, is one of the most fundamental elements reflecting the economic and social development potential of the country. As a result of increasing energy demand and depletion of fossil fuels, investments in renewable energy sources, especially solar energy, are increasing day by day. In this study; efficiency and performance ratios of monocrystalline and polycrystalline panels under Erzurum conditions, in winter months were investigated. Current, voltage, power parameters produced by the panel are compared and yields and performance ratios are compared. Purpose of the research; to determine the most suitable panel type for Erzurum in terms of efficiency, performance ratio and cost and thus to provide scientific data to investors. As a result of the measurements, the theoretical yield of the polycrystalline panel in the range of 13% to 16% was obtained in the range of 13.9-18%, and the yield of the monocrystalline panel in the range of 15% to 18% was obtained in the range of 13-17%. The performance ratios of polycrystalline panels were 116%, 94%, 90% for December, January and February, respectively, and the performance ratio of Monocrystalline panel was 110%, 91%, 90% for December, January, February, respectively.