The conservation of 'Anafartalar Çarşısı' as an example of modern architectural heritage in Ankara
Ankara'nın modern mimarlık mirası olarak Anafartalar Çarşısı'nın korunması
- Tez No: 582095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Modern Mimarlık yapılarının korunması amacıyla yirminci yüzyıldan itibaren girişimler başlatılmış; 'modern miras' kavramı birçok sorunu ile koruma alanında tartışılmaya başlamıştır. Yakın geçmişe ait olma durumu, toplumdaki genel estetik algı, modern yapım teknikleri ve malzemeleri ve karar üretme sürecindeki ideolojik altyapı modern mirasın temel koruma sorunları olarak ortaya çıkmaktadır. Toplumların modern mirasa olan bakışından, siyasi erkin ideolojik tavrına kadar geniş bir skalada çeşitlenen bu sorunlar; modern yapıların devamlılığının sağlanması ve fiziki varlığının korunmasını tehdit etmektedir. Modern mirasın temel koruma sorunları Türkiye'nin de gündemindedir. Modern Mimarlık Akımı'na ait olan birçok bina yıkım tehdidi altındadır; kimisi de yıkılmıştır. Bu bağlamda, tez kapsamında modern miras alanlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve korunması üzerine odaklanılmış; Anafartalar Çarşısı çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Anafartalar Çarşısı, yüksek katlı blok ile ticari bir kompleks içinde tasarlanmış ve Ankara'nın erken modern alışveriş merkezi örneklerinden biri olarak kent belleğinin bir parçası olmuştur. Çarşı, aynı zamanda içinde barındırdığı mağazaları ve yürüyen merdivenleri ile de kentlinin hafızasına yerleşmiştir. Ayrıca, yapıda tanınmış sanatçıların imzasını taşıyan pek çok sayıda eser bulunmaktadır. Yıllar içinde kentte yaşanan gelişmeler doğrultusunda, yapı anlam kaybına uğramış ve planlama projeleri ile ticari kompleksin yüksek katlı bloğu yıkılmıştır. Modern Mimarlık Mirası yapıları için koruma yaklaşımı tanımlanması tezin ana temasını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, teorik ve yerinde çalışmalar gerçekleştirilmiş; bu çalışmalar Anafartalar Çarşısı özelinde değerlendirilerek, koruma prensipleri ve önerileri oluşturulmuştur. Modern mirasın koruma sorunlarını kavramak, Anafartalar Çarşısı'nın yaşantısını anlamak, bir modern miras yapısı olarak Çarşı'nın değerlerini ve önemini ortaya koymak, koruma sorunlarını saptamak ve paydaşların katılımı ile Çarşı'nın devamlılığı ve korumasını sağlayacak bir koruma süreci tanımlamak; tez kapsamında amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the 20th century, attempts for the conservation of Modern Architecture buildings have begun; consequently, the notion of 'modern heritage places' emerged in the conservation field with many issues. The state of belonging to the recent past, the sense of aesthetics, the modern building techniques and materials and ideologic manner in decision-making process are the main conservation issues of the modern heritage. As varying on a wide scale from the attitude of societies to the ideology of politics, these issues have been threating the sustainability and conservation of the modern buildings. Turkey also faces these challenges and many modern structures have been under the threat of demolition; yet, some of them have been demolished. Herein, the thesis focuses on the sustainability and conservation of modern heritage places through a case: Anafartalar Çarşısı. Anafartalar Çarşısı has taken part in the urban memory of Ankara as one of the earliest shopping malls designed within a commercial complex including a high-rise office block. The building settled in the citizens' minds with qualified shops and escalators. Also, numerous public artworks of renowned artists were placed in the building. Over the years due to the developments in the urban space, the meaning of the building has changed and with the planning decisions, the commercial complex's high-rise block was demolished. The thesis aims to define a conservation approach for Modern Architectural Heritage buildings within the case of Anafartalar Çarşısı. For this purpose, the thesis follows theoretical and on-site surveys that are assessed in the scope of the case and ends with the conservation principles and proposals. The main conceptions of the thesis are comprehending the conservation issues of modern heritage places, understanding the experience of Anafartalar Çarşısı, revealing its values and significance as a modern heritage structure, determining the challenges and defining a conservation process with the participation of stakeholders that provide the sustainability and conservation of Anafartalar Çarşısı.