The Conservation of the mediterranean monk seal (Monachus monachus, Hermann 1779) in Foça protecting area
Akdeniz Fokunun (Monachus monachus, Herman 1779) Foça Koruma Alanı, Türkiye'de korunması
- Tez No: 75682
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZ AKDENİZ FOKUNUN Monachus monachus (Hermann, 1779) FOÇA KORUMA ALANI, TÜRKİYE'DE KORUNMASI Güçlüsoy, Harun Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı : Prof. Dr. Aykut Kence Aralık 1998, 63 sayfa Akdeniz keşiş foku, kasti öldürmeler, yaşam alanlarının tahrip edilmesi, aşın balıkçılık ve rahatsız edilmelerinden dolayı dünya genelinde azalan bir populasyon ile nesli tehlike altındadır. Türkiye, Akdeniz keşiş foklarının yaşamakta olduğu son bölgelerden birisidir. Tezin içeriği olan Akdeniz fokunun Türkiye'de korunması; Foça Koruma Alanının verimliliğini değerlendirmesini içermektedir. Ayrıca, fok ve balıkçı ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırma Ağustos 1996 ve Temmuz 1997 tarihleri arasında, önceden tanımlanmış 7 fok mağarasının kontrollerini, en çok fok görme kayıtlarının gerçekleştiği Orak Adasının Siren Kayalıklardan gözlemleri, iki gönüllü balıkçıdan fok görme kayıtlan ve balıkçılık malzemelerine vermiş olduğu zarar verilerinin toplanmasını içermektedir. Akdeniz keşiş fokları tüm çalışma yılı içerisinde Foça Koruma Alanında gözlenmiştir. İkisi Foça Koruma Alanında doğmuş 7 fok çalışma sırasında gözlenmiştir. Yaşam alam kullanımı devam etmekte ve fokların çalışma alanım, mağara kontrolleri ve balıkçılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda daha önceki çalışma dönemlerine göre kullanımında bir artış gözlenmiştir. Foça Koruma Alanındaki koruma önlemleri verimli bulunmuştur ve yaşam alam kullanımında bir artış gözlenmiştir. Foklar alam yavrulamak için de kullanmışlardır. Anahtar Kelimeler : Akdeniz keşiş foku, Monachus monachus, koruma, Foça Koruma Alam
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE CONSERVATION OF THE MEDITERRANEAN MONK SEAL Monachus monachus (HERMANN, 1779) IN FOÇA PROTECTED AREA, TURKEY Güçlüsoy, Hanın M.Sc, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Aykut Kence December 1998, 63 pages The Mediterranean monk seal Monachus monachus is an endangered species with globally decreasing population because of deliberate killing, habitat destruction, over-fishing and disturbance. Turkey is one of the last places in the world where this species still survives. Within the framework of this thesis the conservation of the Mediterranean monk seal in Turkey: a case study, the effectiveness of Foça Protected Area has been evaluated. Furthermore, seal and fishery interactions were assessed. The study has been carried out by checking the presence of Mediterranean monk seals in previously identified 7 seals caves, by observations from the most frequent seal sighting area, the Siren Rocks of Orak Island, by collecting data of sighting and seal damage to fishing equipment from two volunteer fishermen between August 1996 and July 1997. The Mediterranean monk seals have been observed in Foça Protected Area all year around. During the study period 7 seals have been encountered in Foça Protected Area. Two of them were in the Area. Habitat use of Foça Protected Area still occurs and cave checks and fishermen inquiries even showed an increase of seal evidences compared to the previous studies in Foça Protected Area. The protection measures taken in Foça Protected Area are effective and lead to an increase in habitat use considering the fact that this area is even used for the pupping. Keywords : The Mediterranean monk seal, Monachus monachus, conservation, Foça Protected Area