Anafartalar caddesinin kazanım stratejisinin koruma ve kullanım bağlamında belirlenmesi
Determination of the recover strategy of anafartalar street in context of conservation and use
  1. Tez No: 816320
  2. Yazar: AYŞENUR ÇITIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ, DOÇ. DR. CAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Anafartalar Caddesi, Millî Mücadele ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında, Ankara'nın kalbi olan Ulus Meydanı ile kentin en önemli yerleşim ve yaşam alanlarından biri olan Samanpazarı'nı birleştiren ve bütünleştiren Uzun Çarşı'nın adıdır. İsmini Türk ordusunun Gelibolu yarımadasında kazandığı zaferlerden alan bu cadde Ulus Meydanı'ndan Samanpazarı'na kadar yaklaşık bir buçuk kilometre uzunluğundadır. Ankaranın tarihi kent merkezinin çeperinde bulunan bu cadde, koruma amaçlı planlama çalışmalarından etkilenerek pek çok yanlış uygulamaya sahne olmuş; planların yürürlükte olmadığı veya bir önceki plan sebebi ile uygulanamadığı dönemlerde değişim ve bozulmalar yaşamıştır. 1. Ulusal mimarlık akımının önemli yapılarını barındıran bu cadde, Ankara'nın başkent oluşunun akabinde en modern yapıların sıra ile yükseldiği, özel apartmanların ilk örneklerinin ortaya çıktığı belirli bir dönemin belgesi niteliğini taşımaktadır. Bu çalışma ile amaçlanan tarihin bir bölümüne ışık tutan mimari eserleri ile bir Açıkhava müzesi konumunda bulunan Anafartalar caddesinin, zaman içindeki değişim ve dönüşümünün tespit edilmesi ve bu dönüşümün kentsel gelişime etkisinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda literatür araştırmasının akabinde alanda yapılan çalışma, öncelikli verileri oluşturmakta kullanılmış, elde edilen grafik veriler karşılaştırılarak, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anafartalar Street is the name of the Long Bazaar, which combines and integrates Ulus Square, the heart of Ankara, and Samanpazarı, one of the most important residential and living areas of the city, in the first years of the National Struggle and the Republic. This street, which takes its name from the victories of the Turkish army in the Gallipoli peninsula, is approximately one and a half kilometers long from Ulus Square to Samanpazarı. Located on the periphery of Ankara's historical city center, this street has been affected by conservation planning works and has witnessed many wrong practices; During the periods when the plans were not in effect or could not be implemented due to the previous plan, changes and deteriorations were experienced. 1. This street, which houses the important buildings of the national architectural movement, is the document of a certain period when the most modern buildings rose in succession after Ankara became the capital, and the first examples of private apartments emerged. The aim of this study is to determine the change and transformation of Anafartalar Street, which is an open-air museum with its architectural works that shed light on a part of history, and to investigate the effect of this transformation on urban development. In this context, after the literature research, the study carried out in the field was used to create the priority data, and the obtained graphic data were compared and evaluated.