El-Vâkıa suresi bağlamında Arap dilindeki merfûâtın incelenmesi,
Examination of the Arabic language in the context of surah El-Vâkia
  1. Tez No: 582124
  2. Yazar: FAHRİ TEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHABETTİN ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dil, canlı bir varlıktır. Canlı bir varlık gibi doğar, büyür, gelişir ve konuşanı kalmazsa ölür gider. Tüm bu aşamalarda en etkili unsur insandır. İnsanın gelişimi, değişimi, farklılaşması gibi faktörler dile direkt olarak etki eder. Arapça, yüce kitabımız olan Kur'ân-ı Kerim'in, Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammed (sav)'in ve onun ashâbının dilidir. Bu itibarla sadece ilk muhatapları olan Arapların değil, aynı zamanda farklı milletlere mensup bütün Müslümanların ortak dilidir. Hiç şüphesiz Hz. Peygamber'e (sav) verilen görevlerden bir tanesi de yüce kitabımızı yorumlama ve açıklama yetkisidir. Bu husus Kur'ân-ı Kerim'de şöyle ifade edilmektedir:“İnsanlara, kendilerine indirileni açıklayasın diye sana Zikr'i (Kur'an) verdik. Umulur ki düşünürler.”( Nahl 16/44) Buradan da açık bir şekilde anlıyoruz ki belâğat ve fesâhatin zirvesinde yer alan Allah Resulü'nün (sav) temel vazifesi Kur'ân-ı Kerim'i insanlara açıklayarak yaşanılır hale getirmek ve kendisine inzal olunan vahyi tefsir etmektir. Mekke Arapları'nın büyük bir kısmının okuma yazma bilmemelerine rağmen kendilerine okunan Kur'an-ı anlamada herhangi bir zorluk yaşamadıkları, ne bir tercümana ne de nahiv kaidelerine ihtiyaç duymadıkları bilinen bir gerçektir. Kitap onların anadillerinde vahyedilmiş ve Araplar da dil ve edebiyatları üzerinde hâkimiyet kurmuşlardı. Cahiliye şiirleri, belâğat içeren hitabetleri zaten Arap edebiyatının temel kaynaklarının yekûnunu oluşturmaktadır. Bu sebeplerle Kur'an-ın diline vakıf olan Araplar Kur'ân-ı okuyup anlamakta zorlanmadılar. Ancak son kitap sadece Araplara gönderilmemiştir. Neticede Arap olmayan Müslümanlar dinlerini daha iyi ve sağlam öğrenebilmek için dinlerinin dili olan Arapçayı öğrenmeye yönelmişlerdir. Şer'i ilimler alanında yazılan temel eserlerin Arapça olması da Arap olmayan Müslümanları Arapça öğrenmeye sevk etmede önemli rol oynamıştır. Arapça öğrenmek isteyen bir kişinin öncelikle sarf (kelime bilgisi) ve nahiv (cümle bilgisi) ilimlerini öğrenmesi gerekir. Biz bu çalışmada nahvin tanımı, doğuşu, i'râb, i'râbın kısımları, alâmetleri, Vâkıa sûresi ve bu sûrede geçen merfûât üzerinde duracağız.
Özet (Çeviri)
Language is like a living creature. It emerges, grows, develops and dies if no speakers left. At all these stages, humanbeings play a big role. Factors like the change, development, and differentiation in humanity influences the language directly. Arabic is the language of our holy book Quran and prophet Muhammad(pbuh) and his compenients. From this aspect, Arabic is not the language of Arabs only. It's the common language of all muslims from various nations. No doubt that one of the missions of the Prophet (pbuh) was explaining the Holy Qur'an and interpreting it. In Nahl 16/44. Allah(swt) says:“And we revealed to you the message that you may make clear to the people what was sent down to them and that they might give thought.”From this point, we understand that the main duty of the messenger who has the most eloquence is making the book of Allah practical by explaining it and commenting the revelation. It is known that although the Arabs in Mecca were illiterate people, they didn't feel the need of translation or language rules to understand the Qur'an while recited. The book was revealed in their language and Arabs were a nation who gained dominance on their language and literature. Their jahiliyye poems and eloquent declamations already create the main resource of the Arabic literature. Therafore, the ones who know the language of the Qur'an didn't have difficulty understanding it. But the last book wasn't sent only to Arabs. Muslims that belong to different races have learned their religion by its language Arabic and made contributions to the researches of Arabic language. Since the essential written works in Islamic studies are Arabic, non-Arab people were prompted to learn Arabic. And this is possible only by knowing Sarf(word information) and Nahv(sentence information). Here based on our subject we will analyze the Qur'ans Philology(understanding based on language rules) , nahv's definition, birth, İ'râb, parts of İ'râb, Surah Al Vâkıa's merfûât and Qiraat differences. And give general information about those and stand by it.