Kurumsal tiyatro'nun çalışan motivasyonuna etkileri
The impact of the theatre activitie of corporate films for employee motivation
  1. Tez No: 582123
  2. Yazar: HİLAL DOYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kurumsal, kurum ile ilgili olan anlamına gelmektedir. Bu çalışmada“kurumsal tiyatro”kavramıyla anlatılmak istenen kurumsal şirketlerde yer alan çalışan tiyatro organizasyonlarıdır. Amatör tiyatro evreninin alt başlıklarından olan çalışan tiyatrosu, bazı kurumsal şirketlerin de içerisinde yer almaktadır, Şirket çalışanlarının tiyatro deneyimlerine herhangi bir kaynakda yer verilmemiştir. Bu çalışmayla şirket çalışanlarının amatör ruhunun incelenmesi ve bu konuda literatüre katkıda bulunmak istenmektedir. Çalışanının örgütsel bağlılığını sağlayabilmesi için motive olması gerektiğinin bilincinde olan kurumsal şirketler, kurum içinde hobi faaliyetleri düzeyinde tiyatroya yer vermektedir. Amatör ruhu ile tiyatronun içinde var olan çalışanların üzerindeki etkileri incelemek ve kurumsal şirketlerdeki tiyatro deneyimlerini araştırmak bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The word of the corporate means something related to institution. In this research the term of corporate theater explains the employee theater organizations within companies. The corparate acting which is one of the subtypes of amateur theater exists among some of the corporate companies. Acting experiences of company employees have not been researched before. Thus, we wanted to analyze the amateur acting of the corporate employees and wished to contribute to the literature of corporate acting througout our research. Companies that are aware of the importance of boosting the motivation of their employees organize theater shows with in their organization that is performed by their own employees. Therefore, another goal of this research is to examine the impact of corporate acting on the employees.