Türkiye bankacılık sektöründe, türev araçların finansal riskten korunma aracı olarak kullanımının etkisi
The impact of the derivatives' use, as a hedging instrument inThe Turkey's banking sector
  1. Tez No: 582136
  2. Yazar: MELİS AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Finansal kurumlar birçok riskle karşı karşıya kalmaktadırlar. Türev araçlar, finansal kurumların bu risklerini minimize etmelerinde yardım etmektedir. Bu çalışma, başlıca türev araç çeşitlerine ve kullanımlarına değinmektedir. Aynı zamanda, düzgün kullanıldığı takdirde türev araçların birçok yararı vardır. Fakat türev araçların hatalı kullanımı ciddi problemlere yol açmaktadır. Türev araçlar, 2008 Küresel Finansal Krizde büyük bir rol oynamıştır. Kriz çerçevesinde türev araçların kullanımı ve etik konular değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Bankacılık Sektöründe finansal riskten korunma aracı olarak türev araç kullanımının nedenlerinin ve sonuçlarının analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Financial institutions are faced with a number of risks. Derivatives instruments help financial instutitions to minimize their risks. This study provides on overview of main types of derivative contracts and their usage. Also, Derivatives have many benefits in case of use properly traded. But the misuse of derivatives cause severe problems. Derivatives played an important role in the 2008 Global Financial Crisis. So, ethical issues and abuse of derivatives usage are discussed within the framework of Crisis. The aim of this study is to analyze the cause and effect of usage of derivatives as a hedging instrument in Turkey's Banking Sector.