Türk bankacılık sektöründe para swapı işlemlerinin yürütülmesi ve muhasebeleştirilmesi
Execution and recognition of money swap transactions
  1. Tez No: 437209
  2. Yazar: EMİR NEZİR ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
1970'li yıllarda özellikle Bretton-Woods anlaşmasının çökmesi ile finansal piyasalarda döviz kuru riski ortaya çıkmıştır. Riskin doğması türev finansal araçlar olarak adlandırılan riskten koruma araçlarına olan talebi arttırmıştır. Bu araçlardan swap; forward, futures ve opsiyona göre daha sonra ortaya çıkması ve çok daha kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen uluslararası finansal piyasaların en hızlı gelişen aracı olmuştur. Swap işlemlerinin gelişimi, yaygın kullanımı ve kullanıcılarının farklı amaçlara yönelmesi bu araçların yürütülmesinde farklılaşmalara neden olurken muhasebeleştirilme sorunlarını da gündeme getirmiştir. Çalışmada Türkiye'de ve küresel düzeyde türev piyasa verilerinden yararlanılarak para swapı sözleşmelerinin önemi vurgulanmış ve söz konusu işlemlerin tarihsel gelişimine göre yürütülmesi ile muhasebeleştirilmesi örnekler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde yoğun olarak bankalar tarafından kullanılan swap işlemlerinin türlerinden olan para swaplarının bankacılık sektöründe yürütülmesi ve uluslararası standartlar çerçevesinde muhasebeleştirilmesine ilişkin esasların incelenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Swap, Para Swapı, Bankacılık, Muhasebe
Özet (Çeviri)
In 1970s, especially with the collapse of Bretton-Woods agreement, foreign exchange risk occured in the financial markets. Occurrence of this risk raised the demand for derivative financial assets held for cash flow assets. One of these, swap is the fastest improved asset despite emerging later than forward, futures and options and having a relatively short history. The progress and common usage of swap transactions and the users' tendency to different purposes causes differentiations in execution of these tools while bringing recognition issues into question. The study highlihts the importance of money swap using derivative market data in Turkey and in the world and aims to explain the execution and recognition of the transactions in question with examples, according to their historical development. Principals of the execution and recognition of money swaps, a type of swap transactions used intensely by the banks in our country, respectively in the banking sector and considering international standards, are aimed to be researched with this study. Keywords : Swap, Money Swap, Banking, Accounting