Kadın girişimcilerin sosyo-kültürel ve ekonomik profili (Ankara örneği)
Socio-cultural and ecoonomic profile of women entrepreneurs (A sanple of Ankara)
- Tez No: 58214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, kadın girişimcilerin sosyo-kültürel ve ekonomik profilini belirlemek amacı ile, Ankara İl Merkezi'nde 220 evli kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan deneklerin aileleri ortalama 3.70±0.067 bireyden oluşmaktadır. Deneklerin ortalama 38.39±0.580 yaşında ve % 44.09'unun lise mezunu oldukları saptanmıştır. Deneklerin evlilik süresi ortalama 17.78±0.603 yıldır. Deneklerin % 88.09'u çocuk sahibi olup, ailedeki ortalama çocuk sayısı 1.79±0.052 olarak bulunmuştur. Ailelerin toplam aylık geliri ortalama 81.80O±5.361 milyon TL'dir. Deneklerin % 25.46'sı giysi satışı ile uğraşmakta, bunu % 16.82 oranı ile terzilik yapan ve % 13.64 oranı ile kuaför ve güzellik salonu işletenler izlemektedir. Deneklerin girişimcilik süresinin ortalama 5.41±0.371 yıl olduğu ve % 76.36'sının işleri ile ilgili bir eğitim almadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out among 220 married women in Ankara Urban Center to determine the socio-cultural and economic profiles of woman entrepreneurs. Average family size of the subjects who are included to this research is 3.70±0.067. Average age of the subjects are 38.39±0.580 and 44.09 % of the subjects are high school graduate. Subjects average duration of mariage is 17.78±0.603 years. 88.09 % of the subjects had children and average number of children per family is 1.79±0.052. Average monthly income of the families is 81.800±5.361 million Turkish Liras. 25.46 % of the subject are active on cloth sale and next to it tailors with 16.82 % and administrators of coiffeurs and beauty halls with 13.64 % are the occupations which followed. The average entrepreneurship period of the subjects are 5.41±0.371 years and 76.36 % of them did not have any preliminary training about their occupations. When age is considered among the explanatory variables, the individual(s) who supported the subjects to be an entrepreneur, Hie subject's individual or joint work conditions, those who are responsible for management of the income that is acquired through the entrepreneurship and their arrangements about the caring of the children is statistically found significants at PO.01 level.