Kadın girişimcilerin sorunları Van ili örneği
Women entrepreneurship problems Van province sample
  1. Tez No: 584707
  2. Yazar: GÖZDE ERSEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kadınlar girişimcilik faaliyetlerine mikro işletmelerde başlar ve burada sürdürür. Kadın girişimciler, yenilikçi ve yaratıcı olarak bireysel veya başkaları ile iş birliği yaparak ekonomik bağımsızlığını elde etmekte yetenekli kişilerdir. Kişisel, aile ve sosyal yaşama ayak uydurarak bir kuruluşu başlatıp başkaları için istihdam yaratabilen kadınlardır. Araştırma; girişimci ve girişimcilik kavramlarını temel olarak ele alarak kadınların iş yaşamındaki yeri ve girişimcilik faaliyetlerini incelemektedir. Bununla ilgili olarak Van ilindeki kadın girişimcilerin sorunları çeşitli boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın amacı ise Van ilinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin demografik özellikleri; kadın girişimciliğinin yaş, eğitim düzeyi ve eşinin mesleğine göre nasıl farklılaştığı; girişimci olma nedenleri, işyerlerini kurarken ve işlerini kurduktan sonra karşılaştıkları sorunların incelenmesidir. Araştırmanın sonucuna bakıldığında ise kadın girişimci sorunlarının bölgesel farklılıklara uğradığı görülmektedir. Van ilinin bulunduğu coğrafi konumu ve sosyo-kültürel yapısı değerlendirildiğinde kadın girişimcilerin işyerlerini kurarken literatürdeki benzer çalışmaların aksine sermaye temini gibi finansal sorunlarla karşılaşmadıkları görülmüştür. Van ilindeki kadınların sorunları daha çok içinde bulunduğu mevcut pazarda kendine yer edinebilmektir.
Özet (Çeviri)
Women start and continue their entrepreneurship activities in micro enterprises. Women entrepreneurs are capable of achieving their economic independence by collaborating individually or with others as innovative and creative. They are women who can start an organization by keeping up with personal, family and social life and create employment for others. Research; examines the place of women in business life and entrepreneurship activities by taking the concepts of entrepreneur and entrepreneurship as a basis. In this regard, the problems of women entrepreneurs in Van province are handled in various dimensions. The aim of the study was to determine the demographic characteristics of women entrepreneurs operating in Van; how women entrepreneurship differs according to age, education level and spouse's profession; The reasons for being an entrepreneur are to examine the problems they face during and after their establishment. When the results of the research are examined, it is seen that the problems of women entrepreneurs are subject to regional differences. When the geographical location and socio-cultural structure of Van province are evaluated, it is seen that women entrepreneurs do not face financial problems like capital supply contrary to similar studies in the literature. The problems of women in Van are mostly to be able to gain a place in the current market.