Trakya'da kadın girişimci profili: Motivasyonlar ve zorluklar
The profile of women entrepreneurs in Thrace: Motivations and challenges
- Tez No: 929669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadınların girişimci faaliyetlerde bulunması için sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda elverişli bir ortam sunan Trakya Bölgesi, sınırda yer alması, büyükşehirlere yakın olması, tarım ve sanayi faaliyetlerindeki aktifliğiyle Türkiye için ekonomik ve sosyal değer yaratmada stratejik değere sahiptir. Bu tez çalışması Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin profilini betimlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'na üye 15 kadın girişimci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, kadınların girişimci olma motivasyonları ile girişimlerinin kuruluş ve gelişme sürecinde karşılaştıkları zorluklara dair nitel veri toplanmıştır. Görüşme verileri, MAXQDA Nitel veri analizi programı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Veri analizi, katılımcıların girişimcilik motivasyonları, karşılaştıkları engeller ve sorunlar ile Trakya Bölgesi'nin özgün sosyo-kültürel dinamiklerinin nasıl etkileşimde bulunduğunu ortaya koymuştur. Analiz bulguları, Trakya Bölgesi'nde kadına atfedilen değerin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı sorunları hafiflettiğini fakat yine de başarıyı elde edene kadar kadın girişimcilerin faaliyetlerine şüpheyle yaklaşıldığını göstermektedir. Araştırma katılımcısı kadın girişimcilerin karakteristik özelliklerinin girişimcilik ile uyumlu, aile bağlarının güçlü olduğu; çoğunlukla aile bireylerini rol model aldıkları; başlangıç sermayelerini kendi imkânlarıyla sağlayıp kimseden destek talep etmedikleri; diğer kadınlara yardım etmeye istekli olsalar da onlardan yardım almaya sıcak bakmadıkları tespit edilmiştir. Zorluklara ilişkin olarak katılımcılar, COVID-19 sürecinin önemli güçlüklere zemin oluşturduğunu; erkeklerin olduğu kadar kadınların ve Trakya Bölgesi'ndeki bazı ön yargıların faaliyetlerine engel teşkil edebildiğini ifade etmiştir. Katılımcıların motivasyonlarının başarılı ve bağımsız olma, statü kazanma arzularından kaynaklandığı, maddi amaçların ikinci planda kaldığı saptanmıştır. Teslimiyet ve tevekkülleri yüksek olan, güçlü olmak adına üstün çaba gösteren kadın girişimcilerin manevi değerlerinin ön planda olmasından kaynaklı olarak karşılaştıkları engellerle motive oldukları ve zorlukları bu sayede aşabildikleri tespit edilmiştir. Kadınlar arasında birlik ve beraberliğin zayıf olması, kadın girişimciler tarafından önemli bir sorun olarak tanımlanmıştır. Araştırma katılımcısı kadın girişimcilerin faaliyetlerinde sürdürülebilirliği, temelde tekil çabalarıyla sağladığı çıkarsamasının yapılabileceği araştırma, Trakya özelinde kadın girişimcilere yönelik üretilecek politikalara ve gelecek nicel araştırmalara temel oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Thrace Region, which provides a socio-economic and cultural environment conducive to women's entrepreneurial activities, holds strategic importance for Turkey due to its location on the border, proximity to major cities, and active involvement in agricultural and industrial activities. This thesis aims to describe the profile of women entrepreneurs operating in the provinces of Edirne, Kirklareli, and Tekirdag. To achieve this, semi-structured interviews were conducted with 15 women entrepreneurs who are members of the TOBB (Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey) Women Entrepreneurs Board. Qualitative data were collected regarding the motivations behind these women's entrepreneurial endeavours, as well as the barriers and challenges they faced during the creation and development of their ventures. The interview data were analyzed using the MAXQDA Qualitative research software, applying content analysis. The data analysis revealed themes related to entrepreneurial motivations, challenges, barriers, and the interaction of these factors with the unique socio-cultural dynamics of the Thrace Region. The findings indicate that while the value attributed to women in the Thrace Region alleviates some issues stemming from gender inequality, women entrepreneurs' activities are still met with scepticism until they succeed. The findings indicate that the women entrepreneurs participating in the study exhibit characteristics that align with entrepreneurial traits while maintaining strong family ties. They largely take family members as role models, secure their initial capital through their own means without seeking external support, and, although willing to assist other women, are generally reluctant to receive help themselves. Regarding challenges, participants stated that the COVID-19 period created significant difficulties and that women, just as much as men, could pose obstacles to their entrepreneurial activities. Additionally, certain prejudices in the Thrace region were identified as barriers to their business endeavours. Their motivation was found to stem from aspirations of success, independence, and social status, with financial objectives being secondary. Moreover, the findings suggest that these women entrepreneurs demonstrate a high level of perseverance and faith, making extraordinary efforts to be strong. Their strong spiritual values enable them to turn obstacles into sources of motivation, allowing them to overcome challenges effectively. The lack of solidarity and unity among women was identified as a significant issue by women entrepreneurs participating in the study. The research, which suggests that the sustainability of women entrepreneurs' activities is primarily achieved through individual efforts, has the potential to inform policies aimed at women entrepreneurs in the Thrace region and lay the groundwork for future quantitative studies.