Kütüphane kaynaklarının akademık performansa etkisi: Eritre Teknoloji Enstitüsü Kütüphanesi örneği
The impact of library resources on academic performance: The case of Eritea Institute of Technology Library
  1. Tez No: 582149
  2. Yazar: LUWAM TEKLEMARIAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilgiye erişimin kütüphanelerin fiziksel yapısıyla sınırlı olmadığı bilgi ve teknoloji çağında, dünyanın dört bir yanındaki kütüphaneler, öğrencilerine, bütçe sağlayıcılarına ve tüm paydaşlarına niçin önemli olduklarını göstermekte zorluk yaşamaktadırlar. Böyle bir araştırma ve değerlendirme ortamında üniversite kütüphanesinin rolü; çevrimiçi katalogların, CD-ROM'ların, çevrimiçi veritabanlarının, diğer elektronik kaynakların ortaya çıkmasıyla birlikte değişmiş, bilgi ve belgeye erişimde de yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Verimli ve etkin olduklarını kanıtlamak zorunda olan diğer birimler gibi üniversite kütüphaneleri de kütüphane kullanımının öğrencinin akademik performansına ve dolayısıyla üniversitenin etkinliğine doğrudan katkıda bulunduğunu ampirik olarak göstermelidirler. Bu araştırmanın amacı, Eritre Teknoloji Enstitüsü Kütüphanesinin (ETE Kütüphanesi) öğrencilerin kütüphane kaynaklarını kullanımı ve akademik performansları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve kütüphanelerin eğitim ve öğretime, verdiği değeri ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada, kütüphane kaynaklarının kullanımı ve öğrencilerin akademik performansları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacı ile anket tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımını, tablo ve yüzdeleri içeren tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Tezde Ki-kare bağımsızlık testi kullanılarak, öğrencilerin kütüphane kullanımı ile ortalama not puanı (AGNO) arasında olumlu/olumsuz önemli çoklu korelasyonlar tespit edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin kütüphane kaynaklarını kullanmaları ile (AGNO) sonuçları arasında bazı değişkenlerin olabileceği göz önüne alınarak, kütüphane kaynaklarının sonuçlara etkisine ilişkin yanlı bir tahminde bulunmamak için korelasyon testi yapılmıştır. Öğrencilerin kütüphane kaynakları ve kütüphane ile olan etkileşimini daha yakından incelemek amacıyla, araştırma aynı zamanda öğrencilerin kütüphaneyi ve kaynaklarını değerli ve tatmin edici bulup bulmadıkları da göz önüne alınarak incelenmiştir. Araştırmada, kütüphane kaynaklarının kullanımı ile öğrencilerin not ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the information and technology age where access to information is no more limited to the physical boundaries of the libraries, libraries all over the world currently face the challenge of demonstrating and quantifying their value to their students, funders and to all their stakeholders. In this environment of information assessment and evaluation, the role of the academic library has begun to change with the advent of online catalogs, CD-ROMs, online databases, other electronic resources, new methods of document delivery, and access to information. Libraries are now in a state where their value is no more taken for granted, thus, academic libraries like any other university departments must demonstrate empirically that library usage does contribute to student academic performance and, thereby, to the university's effectiveness. This research aimed to demonstrate the value that the Eritrea Institute of Technology Library (EIT Library) brings to students' learning and outcomes and, thereby, to the institutions learning, teaching and research goals. This study is a survey-based study correlating the usage of library resources and academic performance of students. In this study, descriptive statistics involving frequency counts, tables and percentages presented in charts were used for the analysis of data. Using chi-square tests of independence, the study identifies multiple significant correlations, both positive and negative, between student use of the library and student outcomes as measured by average grade point (GPA). Taking into consideration that there is possibility to have some variables that correlate with both student use of library resources and students' outcomes, in this research we have also conducted several correlation tests to avoid any biased estimation on the impact of library resources. For a closer look at the student's interaction with the library resources and the library itself as a place, the study also examined whether the students perceived the library and its resources to be valuable and satisfying given the state of its environment. The research successfully demonstrated a statistically significant relationship between library resource use and students' outcomes measured by average grade point (GPA) of the students.