Haunted: Tracing the figure of the ghost in drama
Musallat: Tiyatroda hayalet figürü üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 582148
  2. Yazar: BURCU KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI TEKİNAY GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tiyatronun başlangıcı ve çağdaş sahne arasındaki uzun zaman diliminde, eşikte kalmışlığın yansıması olan hayalet, teatral alanda ortaya çıkan en yaygın ve ilişkili doğaüstü figürlerden biri olmayı sürdürmektedir. 'Geri dönüş'ün en saf hali olarak hayalet, içinde bulunduğu oyunlarda, büyük toplumsal değişimlerden ya da ulusal felaketlerden kaynaklanan çözümsüz kalmış gerilimleri tekrar yüzeye çıkarmak, hatta belki de bu gerilimleri çözmek için uygun bir araç olarak hareket eder. Bu çalışma Antik Yunan, Elizabeth/Jakoben ve çağdaş Amerikan (1960'lar sonrası) olmak üzere üç ayrı dönemin tiyatro sahnesinde hayaletin tezahürlerini incelemektedir. Seçilen oyunların çözümlemesinde hayalet figürü ve işlevi adalet, bellek, miras ve kimlik kavramları ile ilişkili olarak incelenir. Bu karşılaştırmalı çalışmanın amacı, hayalet figürü çözülmemiş gerilimleri yüzeye çıkarmayı sürdürürken, bu tarihsel yörüngede hayaletin kavranışı ve işlevi ile ilgili sürekliliği ve değişiklikleri izlemektir.
Özet (Çeviri)
In the long interval between the beginnings of the drama and the contemporary stage, the ghost, with its fundamental liminality, remains one of the most ubiquitous and relevant supernatural figures that appear on theatrical space. As a quintessential figure of 'return', the ghost, within the plays it appears in, acts as a valid instrument to bring back to surface the unresolved tensions resulting from major social shifts or national cataclysms in order to acknowledge the existence of these tensions and perhaps, even resolve them. The present study explores the manifestations of the ghost on the theatrical stage of three distinct periods, Ancient Greek, Elizabethan/Jacobean England, and Contemporary (post-1960s) American. In the analysis of the selected plays, the figure of the ghost and its function is examined in relation to notions of justice, memory, legacy and identity. The aim of this comparative study is to trace the continuations and the alterations with respect to the conception and the function of the ghost through this historical trajectory, as the figure continues to probe and bring to surface unresolved tensions.