Okullarda etik liderlik ile örgütsel adalet ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkilerin incelenmesi (Giresun İli örneği)
An investigation into the relationship between the ethical leadership, organizati̇onal justice and organizational identification in the schools (sample of Giresun)
  1. Tez No: 582158
  2. Yazar: HATİCE MIHCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEVFİK UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, öğretmen görüşlerine dayalı olarak okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılı, Giresun merkez ilçede MEB'e bağlı 17 ilkokulda görevli 315 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Etik Liderlik Ölçeği”, Örgütsel Adalet Ölçeği'' ve "Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken bağımsız t Testi, ANOVA, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve örgütsel özdeşleşmeleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Okul müdürlerinin etik liderlik davranışları öğretmenlerin örgütsel adalet algısını ve örgütsel özdeşleşmelerini anlamlı bir şekilde yordamakta; öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ise örgütsel özdeşleşmelerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişkide, örgütsel adalet algısı tam aracı rolü oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze he relationship between school administrators ethical leadership behaviors and teachers' perception of organizational justice and their organizational identifications. He sample of this research consists of 315 teachers working in 17 primary schools in city centre of Giresun in the 2016-2017 academic year. In this research relationalsurvey model was used. In this research''Ethical Leadership Scale'', ''Organizational Justice Scale'' and ''Organizational Identification Scale'' were used in order to collect the data. T-test, ANOVA, correlation analysis and structural equation model were used to analyze data. Acording to the results, there is a significant positive relationship between the ethical leadership behaviors of school managers and the teachers' organizational justice perception of and their organizational identification. The ethical leadership behaviors of school administrator has a significant effect on the teachers' perception of organizational justice and organızational identification. Additionally the teachers' perception of organizational justice has a significant effect on organizational identification. Acording to the research result he teachers' their perception of organizational justice serve as a mediator role in the relation between he school managers ethical leadership behaviors and their organizational identification.