Temel eğitim sürecindeki öğrencilerin, fiziksel gelişimlerinin ve obezite durumlarının geliştirilen mobil tabanlı yazılım ile analiz edilmesi
The analysis of students' phssical development and degree of obesity during the primary education process through a mobile based software program
  1. Tez No: 582157
  2. Yazar: ÖNDER CANKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Obezite ve yetenek seçimi günümüzde birbirini etkileyen önemli iki kavramdır. Bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimin ve sağladığı kolaylıkların günlük hayatımızı kuşatması ile birlikte, bireylerin günlük iyi oluşları üzerinde çok ciddi derecede psikolojik ve fiziksel etkileri görülmeye başlamıştır. Obezitenin erken yaşta tespit edilebilmesi, motorik özellikleri ve sportif yeteneklerinin en doğru şekilde belirlenmesi ve elde edilen veriler ışığında yeteneklerine göre ilgili spor dalına yönlendirilmesinin sağlanması oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı; bireylerin doğru spor dallarına yönlendirilmesi için kullanılacak parametre ve faktörlerin tek bir platform altında toplanarak, temel eğitim sürecinde öğrencilerin etkin bir biçimde gelişimlerinin takip edilebilmesidir. Materyal ve Metot: Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, öğrencinin sportif yeteneklerini ve eğitim durumunu tek bir çatı altında ölçen, ölçümlerden elde edilen verileri analiz ederek doğru spor dallarına yönlendirme özelliğine sahip ve obezite ile erken yaşta etkili mücadele etmede yardımcı olan web uyumlu EFIT-TR isimli açık kaynak kodlu Hypertext Preprocessor yazılım dilinde web uyumlu çevrimiçi/mobil bir uygulama yapılandırılmıştır. Bulgular: Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda tasarlanan EFIT-TR web/mobil uyumlu çevrim içi uygulamanın kaynak kodlarının başarılı bir şekilde çalıştığı, internet ortamında başarılı bir şekilde yayın yaptığı, rehber takipçi tarafından sisteme eklenen öğrencileri ve öğrencilere uygulanan test sonuçlarını başarılı bir şekilde kayıt ettiği, bu verileri filtreleyip, analiz edebildiği tespit edilmiştir. EFIT-TR uygulaması aynı zamanda bir veri bankası haline dönüştüğü saptanmıştır. Bu verileri ile, sisteme kaydedilerek ileriki yıllarda başarı elde etmiş sporcuları tespit ederek bir sonraki nesil için parametre değerleri oluşturabilecek bir tasarıma sahip olduğu ve ülkemiz adına branşa özgü daha elit ve yetenekli sporcu seçiminde etkili bir şekilde kullanılabileceği tespit dilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity and ability selection are two important copcept effecting each other in our day. With the rapid change in the information technology and its conveniences surrounding our life, some serious physical and psychological effects are start to be seen in our daily well beings. Contemporary sociesties have taken measures to minimize the disadvantages of technology. Surely, the most important disease known, which arised as a result of conveniences in one's daily life is the obesity. It is important to determine the obesity in early ages, to specify motor skills and spotive abilities in the most correct way and in the lights of data obtained, to lead children the related sport branch according his/her abilities. The aim of this research is to effectively follow the developments of the students during the basic educaion by gathering all parameters and factors which will be used to lead the individual appropriate sport branches. Material and method: In accordance with this taget, an online/mobile application was confugired to measure the sportive skills and education status of the student under a single roof and lead the appropriate sport branch by helping in struggling with obesity. By using this application, a tracking system was created to lead the students to an appropriate spor branch with the help of Eurofit Test battery including, flamingo balance test, touching the discs test, sit and reach test, standing long jump test, pull-ups test, curl-ups test, flexed arm hang test, 10x5 meter shuttle run, and endurance shuttle run test as well as height, weight and body composition in antropometric measurements. Results and Conclusion: The software quality of the mobile application named as EFIT-TR was confirmed with all the tests. EFIT-TR is a domestic software in the field of physical training and sports and available for all researches in this field.