Cevâmi't-Tabirî Fi'r Rüya tercümesi
Translation of Cevâmi't-Tabirî Fi'r Rüya
- Tez No: 582168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YILMAZ ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Eski Anadolu Türkçesi döneminde Ahmed bin Mahmud tarafından istinsah edilmiş bu tabirnamenin incelendiği çalışma; yazma eser çevirilerinin zenginleştirilmesi ve Eski Anadolu Türkçesi döneminde yazılmış Türkçe tabirnamelere dair literatürün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Çeviri metin yöntemiyle hazırlanmış bu çalışmada rüya tabirlerinin genel kapsamı hakkındaki bilgilerle birlikte tabir ilminin metotlarıyla ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmaya konu olan eserin incelemesi beş bölüm olarak hazırlanmıştır. İlk bölüm olan girişte öncelikle Eski Anadolu Türkçesi hakkında bilgi verilmiş, bu dönemdeki Türk Dili ve Edebiyatının özelliklerinden bahsedilmiştir. Devamında ise eserin de içinde yer aldığı tür olan tabirnameler ele alınmış ve Eski Anadolu Türkçesi döneminde yazılmış tabirnameler, bugüne ulaşabilen en eski tabirname örnekleri üzerine yapılmış çalışmalara yer verilmiş, bahsi geçen çalışmalar bir liste halinde kitaplar, tezler ve makaleler şeklinde sınıflandırılmıştır. İkinci bölüm olan inceleme kısmında eserin yazarı ve eser hakkında bilgi verilmiş, Eski Anadolu Türkçesinin dil özellikleri esas alınarak eserin dilbilgisel incelemesi yapılmış ve eser içerisinde dikkat çeken motifler üzerine açıklamalar tablo haline getirilerek verilmiştir. Müstensihin eser içerisinde yer verdiği Arapça kısımlar da inceleme bölümünün içinde çevirileriyle birlikte listelenerek eklenmiştir. Üçüncü bölümde eserin transkripsiyonlu çevirisi, transkripsiyon listesi ve eserin tespitinde dikkat edilen hususlar yer almaktadır. Dördüncü bölümde dizin hazırlama esasları ile dizin bulunmaktadır. Beşinci bölüm ise bu çalışmada elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a dream interpretation book which had been written by Ahmed bin Mahmud in Old Anatolian Turkish era is analized by using the transcription method for the purpose of to contribute the studies of dream interpretation books written in Old Anatolian Turkish and to enrich the manuscript translation studies. General information about dream interpretation knowledge and discoveries about its methods and procedures of dream interpretation discipline have been reached by analysing this book. This study consists 5 main sections. In first chapter which is named as introduction; general information about Old Anatolian Turkish has been given and Turkish language and literature in Old Anatolian Turkish era have been shortly reviewed. Afterwards, dream interpretation books have been reviewed; the ancient dream interpretation books which reaches today has been listed with the studies which have been made on them. Second chapter has some data about the writer, Ahmed bin Mahmud, and most of the information which takes place in this chapter is about linguistic specialities of the book which is analyzed in this study. Arabic parts which take place in the book have been given with a classified list. Transcription of the text takes place in third chapter. Forth chapter has the index section related to the text and the conclusion can be found in fifth chapter.