Modern dönem baskıresminde politik eğilimler
Political trends in modern period printmaking
  1. Tez No: 582177
  2. Yazar: ÖZGÜR UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Modern Dönem içerisinde baskıresmin politik eğilimlerini ortaya çıkartmaya odaklanmış bu çalışma, üç eksen üzerinden konuya yaklaşımını belirlemiştir. Üç ana ekseni oluşturan; Tarihsel Süreç, Sanatsal Süreç ve Siyasal Sürecin birbirleriyle olan ilişkisi baskıresim merkezli bir bakma şekliyle bir araya getirilmiştir. İlk bölümde sanat ve siyaset ilişkisinin kökeni açığa çıkartılmış, modern döneme yansımaları olan bu ilişkinin süreç içerisinde nasıl bir yapıda varlık gösterdiği ne gibi değişimlere uğradığı kuramsal bir yapıda ele alınmıştır. İkinci bölümde ise modern dönem içerisinde bu ilişkinin nasıl bir dönüşüme uğradığı ortaya konulmaya çalışılmış, kuramsal olarak bu değişimlere değinilmiştir. Toplumsal, sosyolojik ve siyasal anlamda önemli farkların oluştuğu Modern dönemde, sanat ve siyaset ilişkisinin sergilediği özel yapılar yine bu bölümde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sanat ve siyaset ilişkisinin baskıresime yansımaları incelenerek, baskıresimin süregelen yapısı içerisinde bu ilişkinin başlangıcından itibaren varlık gösterdiği örneklerle ortaya konulmuştur. Tarihsel başlangıcı oldukça gerilere kadar giden bu ilişki içinde baskıresim sanatının tarihsel süreç içerisinde siyasetin aktif bir öznesi olduğu ve modern dönem içerisinde de bu geleneğini sürdürdüğünü örneklerle ortaya konulmaktadır. Modern dönem içerisinde baskıresimin gelenekselleşen bu yapısının ele alındığı son bölümde, önceki süreçlerle kıyaslandığında daha girift bir hal alan ve özel yapılar kuran sanat ve siyaset ilişkisi içerisinde baskıresimin konumu, 'Ulus İnşası', 'Sanatsal Özerklik' ve 'Avangard' olarak adlandırılan üç model üzerinden sorgulanmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study determined its approach to the issue through three axes, focusing on revealing the political tendencies of printmaking in the Modern Period. Forming three main axes; the relationship among the Historical Process, the Artistic Process and the Political Process is brought together in a print-centered manner. In the first part, the origin of the relationship between art and politics is revealed, how this structure, which has reflections to the modern period, changed in the process and what changes it discussed in a theoretical structure. In the second part, it has been tried to put forward how this relationship was transformed into the modern period and these changes have been mentioned in theoretically. In the Modern Era, when social, sociological and political differences occur, special structures exhibited by the relationship between art and politics are also explained in this section. In the third chapter, the reflections of the relationship between art and politics on printmaking have been examined and it has been put forward with the examples that this relationship has been in since the beginning of the ongoing structure of printmaking. In this relationship, whose historical beginnings go back far, it is revealed with the examples that printmaking is an active subject of politics in the historical process and that it continues this tradition in the Modern Period. In the last part, where this traditional structure of printmaking in the Modern Period has been mentioned, the position of printmaking in the relationship between art and politics, which became more complex compared to the previous processes and establishes special structures, is based on three models called 'Nation Construction', 'Artistic Autonomy' and 'Avant-garde' and finally the result has been reached.