Çağdaş baskıresim sanatında mekânsal arayışlar
Spatial searches in contemporary printmaking art
  1. Tez No: 511361
  2. Yazar: GÖZDE YURDUNMALI
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada mekânın sanat ortamlarına etkisini incelenmektedir. Günümüz sanatında sanat eseri çerçeveden ve iki boyutlu ortamından kopmuş, izleyicinin deneyimleyeceği mekâna taşınmıştır. Bu oluşumla birlikte sadece mekân farklı bir anlam kazanmamış aynı zamanda sanat nesnesi, galeri mekânı ve izleyici gibi olgular da sorgulanmaya başlanmıştır. Sanatı mekâna taşıyan sanatçılar çeşitli malzemeler kullanarak kendi üslubunu yaratmış, geleneksel anlayışından kopmuş ve yeni olanı ortaya koymuştur. Bu malzemeler bazen doğanın kendisi, bazen kumaş, metal, tahta gibi malzemeler olmuştur. Sanatçının bu yaratım sürecine baskı yöntemleri de ciddi bir bileşen unsur olmuştur. Bu tezde geleneksel baskıresimdeki iki boyutlu mekân algısından başlanarak, baskı yöntemiyle mekâna uygulanmış eserler incelenecek ve mekân kavramı çağdaş sanat eserleri bağlamında incelenecektir. Bu çalışmada mekân kavramının, baskıresimle olan ilişkisi üç bölüm olarak ele alınacaktır. Birinci bölümde mekân kavramının dönemlerine ve düşünürlere göre yapılan tanımları, dönüşümleri irdelenerek mekânın kuramsal altyapısı oluşturulacaktır. İkinci Bölümde ise geleneksel baskıresmin öğesi olan mekân kavramının değişen yapısına vurgu yapılacaktır. Baskıresim tarihinin ilk örneklerinden başlanarak, mekân, derinlik, yanılsama, hacim gibi unsurlar, iki boyutlu yüzey anlayışıyla birlikte ince-lenmeye çalışılacaktır. Son bölümde, 1960 dönemi sonrası, sanat yapıtı ve mekân birlikteliğinin tarihsel yapısı dönemlerine göre irdelenecektir. Sanattaki dönüşüm sürecinin günümüz baskıresim ve mekân ilişkisine olan katkıları baskıresimin kendi düzlemini aşma serüveni, örnek eserlerle birlikte ele alınacaktır. Baskıresim yoluyla mekâna özgü kurgulanan yapıtlar çağdaş sanat üzerinden tanımlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of space concept on art platforms. In today's art, artwork has detached from framework and its two-dimensional environment. It has moved to the space where viewers can experience it. Given this fact, not only space gained a different meaning but also phenomena such as art object, gallery space and viewer started to be questioned. Artists who have moved art to space created their own style by using various materials, have broken with traditional approach and have re-vealed the new. These materials have been the nature itself in some cases while fabric, metal and wood have been used in some other cases. Printing methods has become sig-nificant component for artists in this creation process. In this thesis, pieces that are ap-plied to space with print method will be analyzed starting from two-dimensional space perception in traditional printmaking. The thesis will also examine notion of space in the sense of contemporary art works. Notion of space's relationship with printmaking will be discussed in this study with three sections. In the first section, definitions and transformation of space notion will be addressed with respect to periods and philosophers. Theoretical base of space will be established. In the second section, changing structure of space notion that is the element of traditional printmaking will be emphasized. Starting from initial examples of history of printmaking, components such as space, depth, illusion and volume will be analyzed together with understanding of two-dimensional facet. In the last section, historical structure of association between artwork and space post 1960 period will be studied with respect to periods. Contributions of transformation process in art to today's relationship between printmaking and space, and printmaking's journey of exceeding its own level will be addressed with exemplary artworks. Artworks that are created specifically for space via printmaking will be tried to be defined through contemporary art.