Yüksek baskıresimde Chiaroscuro Tekniği ve çağdaş yansımaları
Chiaroscuro Teknique and it's contemporary reflections on relief prints
  1. Tez No: 816315
  2. Yazar: GÜLFER YAĞMUR HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tarihte bilinen en eski yüksek baskı örnekleri tarih öncesi mağara duvarlarında bulunan insan el izleridir. İnsanoğlu yaşamının ispatı olarak el baskılarını kullanmışlardır. Tarih boyunca gerek gündelik yaşamın tasviri, gerek motif gerekse dini amaçlar doğrultusunda yüksek baskı tekniği Antik Dönemlerden beri çeşitli malzemelerde kalıplar oluşturularak kullanılmıştır. En bilinen örneklere Çin ve Japonya'da rastladığımız ağaçbaskılar, ticaret yollarıyla dünyanın geri kalanına ulaşmıştır. Dini amaçla kullanım açısından Avrupa'ya ulaşması Rönesans Dönemi öncesindeki Gotik Döneme denk gelmektedir. Rönesans resim sanatında kullanılan chiaroscuro tekniği İtalyan kökenli monokrom bir ışık-gölge tekniğidir. Aydınlanma ile birlikte dönem sanatçıları din dışı konulara yönelmişler ve insan bedenini ayrıntılı tasvir etmeye başlamışlardır. Bu noktada kullanılan teknik hacimselliği sağlamıştır. Bu teknik kendinden sonraki birçok sanatçıyı ve akımın çıkış noktasını da etkilemiştir. Dönem sanatçıları bu tekniği ağaç baskılarında da kullanmışlardır. Buna göre ışık-gölge ve hacimselliğin sağlanması için aynı rengin tonlarını her ton için farklı ağaç kalıp kullanarak elde edilmiştir. Ağaç baskı tekniğinin dönemine göre farklı bir amaçla kullanılmaya başlaması sanatçının sanatsal ifadesinin daha erken bir döneme dayandığını bize göstermektedir. Bu konu Rönesans resmi ve yüksek baskı tekniğinin birleşmesinin incelenmesi açısından önemlidir. Ağaçbaskı tekniğinin sanatsal anlamda kullanılmaya başlanması Modern Batı Sanatının Empresyonist dönemine denk gelmektedir. Bu dönemden sonra sanatçılar kendi eserlerini çoğaltmak ya da yeni sanat eseri oluşturmak amacıyla baskı tekniklerini kullanmışlardır. Yüksek baskı tekniğine endüstriyel linol baskı tekniğinin eklenmesi bu döneme denk gelmektedir. Baskı tekniklerinin klişe işlerden ziyade özgün baskı resim adını alması ve sanatçının sanat anlayışının bir ifade aracı olarak kullanılmaya başlanması önemli olmuştur..Bu çalışmada yüksek baskı teknikleri üzerinden çağdaş yaklaşımlarla özgün baskı resim olana kadarki süreç incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The oldest known examples of high prints in history are human handprints found on prehistoric cave walls. Human beings have used hand prints as proof of their life. Throughout history, the high printing technique has been used by creating patterns in various materials since Ancient times, both for the depiction of everyday life, motifs and religious purposes. The most well-known examples of woodblock prints, which we found in China and Japan, reached the rest of the world through trade routes. In terms of use for religious purposes, its arrival in Europe coincides with the Gothic Period before the Renaissance Period. Chiaroscuro technique used in Renaissance painting art is a monochrome light-shadow technique of Italian origin. With the Enlightenment, artists of the period turned to non-religious subjects and began to depict the human body in detail. The technique used at this point has provided volumetricity. This technique has also influenced many artists after him and the point of origin of the current. Artists of the period also used this technique in woodblock prints. Accordingly, shades of the same color have been obtained by using different wood molds for each tone to ensure light-shade and volumetricity. The fact that woodblock printing technique is being used for a different purpose according to its period shows us that the artist's artistic expression dates back to an earlier period. This topic is important for the study of the combination of Renaissance painting and high-print technique. The beginning of the use of woodblock printing technique in an artistic sense coincides with the Impressionist period of Modern Western Art. After this period, artists used printing techniques to reproduce their own works or to create new works of art. The addition of industrial linoleum printing technique to high printing technique coincides with this period. It has been important for printing techniques to take the name of original print painting rather than clichéd works and to start using the artist's understanding of art as a means of expression. In this study, the process until the original print becomes a picture with modern approaches through high printing techniques will be examined.