Reşadiye (Tokat) sıcak ve mineralli sularının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological incestigation of Reşadiye (Tokat) thermal and mineral waters
- Tez No: 58218
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi REŞADİYE (TOKAT) SICAK VE MİNERALLİ SULARININ HİDROJEOLOJİ İNCELENMESİ Sclda USGU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Baki CANİK 1997, Sayfa : 80 Jüri : Prof. Dr. Gültekin GÜNAY Prof. Dr. Baki CANİK Yard. Doç. Dr. Mehmet ÇELİK İnceleme alanı, Reşadiye (Tokat) ilçe sınırları içerisinde kalan yaklaşık 85 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. İnceleme alanının 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası yapılmıştır. İnceleme alanının en yaşlı birimi olan Üst Jura-Alt Kretase yaşlı Zinav kireçtaşı çatlaklı ve erime boşluklu olup hidrodinamik koşulların uygun olduğu derinliklerde basınçlı bir sıcak su akiferi oluşturmaktadır. Bunun üzerine gelen Nebişeyh killi kireçtaşı, Kapaklı formasyonu ve Kırandağ formasyonunun marnlı seviyeleri ise bu basınçlı akiferin geçirimsiz tavanını oluşturmaktadır. Kelkit çayı alüvyonundan alınan numunelerin toplam porozitelerinin % 30-% 44 arasında, geçirimlilik değerinin ise ortalama 2.9x10 6-2.54xl 04 m/s arasında değiştiği belirlenmiştir. Derinlere doğru süzülen meteorik sular, yerin derinliklerinde jeotermik gradyanla ısınmışlardır. Buradan, Kuzey Anadolu Fay kuşağındaki fay, kırık ve çatlaklar boyunca yükselip, yeryüzüne ulaşmışlardır. Böylece sıcak ve mineralli su kaynakları oluşmuştur. Soğuk su kaynaklan ise süreksizlik düzlemleri boyunca oluşmuştur.Kaplıca dolayında ondan fazla noktadan çıkan, sıcak ve mineralli su kaynaklarının toplam debisi yaklaşık 3 l/s olarak ölçülmüştür. Sıcaklıkları 38 °C - 49 °C arasında değişmektedir. Reşadiye Kaplıcası 'nm 450 m kuzeybatısında açılan RHS - 1 sıcak su sondaj kuyusunda fışkıran artezyen debisi 30 l/s, sıcaklığı 50 °C ölçülmüştür. Kaynak ve sondajdan elde edilen sıcak ve mineralli suların özellikleri eşitli olup bunlar, sodyumlu, kalsiyumlu, bikarbonattı, klorürlü, borlu, arsenikli, SiOz 'li karbondioksitli sıcak ve minarelli sulardır. İyonların sıralanışı: r(Na+K)>rCa>rMg, r(HC03+C03)>rCI>rS04 tarzındadır. Reşadiye sıcak ve mineralli su kaynakları, çevredeki yerleşim yerlerinde kanalizasyon sisteminin olmaması, sanayii sitesi, mezarlık, çöplük, tarım vb nedenlerden dolayı giderek kirlenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu kaynakların dış etkilerden korunabilmesi için üç koruma alanı önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Porozite, permeabilite, sıcak ve mineralli su kaynağı, kaplıca, debi, koruma alanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. C. Thesis HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF REŞADİYE (TOKAT) THERMAL and MINERAL WATERS Selda USGU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor : Prof. Dr. Baki CANİK 1997, Page : 80 Jury : Prof. Dr. Gültekin GÜNAY Prof. Dr. Baki CANİK Asst. Prof. Mehmet ÇELİK The study area is located in town of Reşadiye (Tokat) and comprises about an area of 85 km2. Geological map of the study area (scales: 1/25.000) was constructed. The Upper Jurrasic-Lower Cretaseous Zinav limestones which are oldest series in the study area contain fractured and dissolution voids and form pressured thermal water aquiefer at depts where hydrodynamic conditions are suitable. The overlying Nebişeyh clayey formation and the marl levels of the Kırandağ formation form unpermeable top of this pressured aquiefer. The samples collected from the alluvial units of Kelkit River. The total porosities range from 30% to 44% and the hydraulic conductivities are between 2,9 x 10 6 and 2,54 x 104 m/sec. Meteoric waters was filtered to deep and warmed in subsurface by the geothermal gradient. These waters rise along the faults, cracks and fissures of the North Anatolian Fault belt and reach to the surface. In this way, thermal and mineral springs are formed. Cold springs are formed along the discontinuity planes. Total discharge of thermal and mineral springs which derived from more than ten points around the spa are measured as 3 1/sec. Their temperatures range from 38 °C to 49 °C.IV Artesian discharge in the RHS-1 well of thermal and mineral water, drilled in 450 m northwest of Reşadiye spa, is 3 1/sec. Its temperature was measured as 50 °C. The characteristics of thermal and mineral water derived from spring and well are similar, and consist of sodium, calcium, bicarbonate, chloride, bor, arsenic, Si02 and C02. The arrangement of ions are; r(Na+K)>rCa>rMg, r(HC03+C03)>rCl>rS04 Reşadiye thermal and mineral springs have been contaminated by the waste of local industry, graveyard, medical wastes, solid waste disposal, agricultural activities and the absence of the sewerage collection system. Three protection areas have been suggested to protect these springs from outer influences. KEY WORDS: Porosity, permeability, thermal and mineral spring, spa, discharge, zone of protection