Beyond limits: The mobilization of a wildcat strike in Turkey
Sınırların ötesinde: Türkiye'de denetimsiz bir grevin mobilizasyonu
- Tez No: 582191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de artan yoksulluk ve sosyal adaletsizlik ile birlikte iĢçi sınıfının sorunları kamusal alanda son yıllarda daha görünür hale gelmiĢtir. Bu kapsamda 2015 yılında Türkiye toplumu neoliberal kapitalist dönem içindeki en yıkıcı ve kalabalık iĢçi grevlerinden bir tanesine tanıklık etmiĢtir. Bu grevlerde iĢçiler esas olarak iĢverenlerin ve iĢveren yanlısı Türk Metal Sendikası'nın hegemonik iĢbirliğini hedef almıĢtır. ĠĢçilerin sosyoekonomik yaĢantılarındaki artan yoksulluk ve hegemonik partnerlerin savunulamaz biçimdeki pratikleri iĢçileri kendi öz güçlerine yaslanmaya ve denetimsiz bir greve gitmeye yönlendirmiĢtir. Bu çalıĢmada bu grev dalgası hakkında iki temel soruya muhtemel cevaplar bulmaya çalıĢtım. Birincisi, greve sebep olan krizin ve yaĢanan grevin türü tanımlanmak için önemliydi. Ġkincisi, metal iĢçilerinin hareketinin etkisi, beni hareketin sosyal hareketler teorilerine neler katabileceğine dair düĢündürdü. Bu araĢtırma amaçlarına ulaĢmak için niteliksel araĢtırma metodunu takip ettim ve direniĢçi iĢçilerle yapılan yarı yapılandırılmıĢ mülakatlara yoğunlukla dayandım. Bu mülakatlara ek olarak medya haberlerini, istatiksel verileri, sendika uzmanları, sendika temsilcileri ve emek aktivistleriyle yapılan mülakatları kullandım. Öz olarak bu çalıĢma gelecek çalıĢmalar için daha güvenilir ve uygulanabilir bir sosyal hareket teorisini geliĢtirme amacında olduğu için bir vaka çalıĢması olmanın ötesinde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
With the increasing poverty and rising social injustice in Turkey, the working class' grievances have recently become more visible in the public. In this sense, Turkish society witnessed one of the most disruptive and crowded labor strikes during the neoliberal capitalist era in 2015. During these strikes, metal workers mainly targeted the hegemonic partnership of employers and pro-employer trade union, Turkish Metal Union (TM). Both the rising poverty in the social and economic conditions of workers and the untenable forms of practices by the hegemonic partners led workers to rely on their own power and go on a wildcat strike. In this paper, I tried to search for possible answers to two basic questions about this strike wave. First, the nature of crisis which precipitated this mass action and the nature of these strikes were important issues to identify. Second, the influence of the metal workers' movement led me to think about what this contentious action might bring to social movement theories. For reaching these research intentions, I followed a qualitative method and heavily relied on semi-structured interviews conducted with defiant workers. In addition to those interviews, I also used media news, statistical data, and elite interviews with union officers, union representatives, and labor activists. Essentially, this research should be considered more than a case study to the extent that it tries to look at what the strike wave tell us for developing a more reliable and replicable social movement theory for the future studies.